Ve dvou počítačích v kanceláři starosty Prahy 15 a jeho sekretářky se našla nelegální monitorovací zařízení. Zjistila to kontrola, jejíž závěry poskytl starosta městské části Milan Wenzl (ANO). Více se k tomu starosta nechtěl vyjádřit.

Server tisen.tv, který na případ první upozornil, uvedl, že není jasné, zda mělo zařízení sledovat práci nového starosty, nebo jeho předchůdce Pavla Klegy (ODS).

Ve dvou počítačích našla IT kontrola nainstalovaný monitorovací software, který dokáže sledovat používané programy, webové stránky, které uživatel prohlíží, nebo e-maily, které posílá. V jednom z počítačů bylo zařízení aktivní, ve druhém ne. Software byl spuštěn v tajném režimu, byl proto určen ke sledování uživatele, píše se v závěrech kontroly.

IT kontrola zjistila, že v kancelářích nebyla nainstalována žádná zařízení, která by zaznamenávala zvuk nebo obraz.

"Počítač, co tam je, pamatuje ještě předchozího starostu, který byl přede mnou," řekl HN bývalý starosta Pavel Klega. "Praha 15 je městská část s nízkým rozpočtem na pokrytí běžných výdajů. Žádné historické majetky zásadního významu nevlastní," odpověděl na dotaz, zdali někdo nemohl sledovat počítače například kvůli nějakým problematickým pozemkům či výstavbě.

Související