Šternberská zbrojařská firma Excalibur Army dodá Iráku více než stovku renovovaných obrněných vozů a tanků. Jak napsal deník Aktuálně.cz, iráčtí experti už si tento týden část vozů přijeli převzít.

"Jedná se o první část zakázky na více než stovku renovovaných obrněnců a tanků. Jde o práci na několik let v hodnotě stamilionů korun," říká Jaroslav Strnad, majitel holdingu Excalibur Group, kam Excalibur Army patří.

Iráčané, které momentálně ohrožují bojovníci Islámského státu, vhodnou společnost hledali na Ukrajině, v Rusku i v celé Evropě. Nakonec si kvůli dobrému poměru kvality a ceny vybrali českou firmu.

"Jde o mimořádně významnou - a nebojím se říci ojedinělou - pomoc Česka v boji proti mezinárodnímu terorismu, když pominu komerční aspekt," uvedl bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý s tím, že Excalibur Army je silná a dobře organizovaná firma, a není tedy divu, že se na ni Irák obrátil. Jde navíc o někdejší sovětskou výzbroj, se kterou mají Iráčané zkušenosti.

Při přebírání Iráčané stroje důkladně vyzkoušeli. Kromě zevrubné prohlídky vozy vzali i na projížďku. "Přebírka proběhla bez problémů. Iráčtí partneři byli spokojeni. Jde o jeden z nejvýznamnějších obchodů v historii Excalibur Army," řekl Strnad.

Také předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost František Bublan (ČSSD) je přesvědčen, že dodávka bojové techniky je nejlepším způsobem, jak Česko může pomoci Iráku v boji proti islamistům.

"Posílat naše či spojenecké vojáky do Iráku je vyložený nesmysl. Proto nemám s tímto zbrojním kontraktem nejmenší problém. Časem bychom mohli nabídnout - pokud se tak už neděje - i školení technických specialistů k údržbě a servisu zbraní, které do Iráku dodáváme či ještě dodáme," doporučuje senátor Bublan v reakci na apel prezidenta Miloše Zemana, který nabádá k polnímu tažení proti islamistům.

Související