Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost ministerstva životního prostředí (MŽP) ve sporu se šumavskými obcemi. Potvrdil tak výrok pražského městského soudu z loňského prosince, který ministerstvu nařídil, aby zrušilo plán péče o šumavský národní park na léta 2014 až 2017. Zrušení plánu péče ale může zkomplikovat čerpání evropských dotací.

Obce v žalobě mimo jiné uváděly, že jim plán brání v rozvoji a omezuje obyvatele parku. Starosta Modravy a předseda Svazu obcí NP Šumava Antonín Schubert v prohlášení na webu obce rozsudek přivítal. Správa národního parku už podle mluvčí MŽP Petry Roubíčkové začala pracovat na novém plánu, který by měl platit už příští rok.

Plán péče stanovuje úkoly pro ochranu ekosystémů, rostlin a živočichů. Určuje formu péče o les či vzhled krajiny a formuje podmínky pro dopravu, turistiku a hospodaření na území parku. Zrušení se podle Roubíčkové návštěvníků Šumavy nijak nedotkne a resort se snaží, aby co nejdříve vznikl nový dokument, který se podaří rychle projednat a schválit. "Jsme znovu na začátku. Nepřeji si nic jiného, než aby další kolo jednání o budoucnosti Šumavy bylo vedeno férově a s ohledem na potřeby všech," uvedl Schubert.

"Žaloba obcí se netýkala obsahu plánu péče, ale procesní záležitosti, kdy MŽP ve snaze předejít možným komplikacím s nezákonnostmi v tehdejší verzi plánu péče tyto nezákonnosti v dobré víře odstranilo, a bez odkladu poslalo plán péče do připomínkového řízení," sdělila Roubíčková.

Zrušení plánu však může omezit čerpání evropských dotací, dotkne se to podle ředitele parku Pavla Hubeného například kosení luk, obnovy mokřadů nebo ochrany některých druhů živočichů. Pokud by se projednávání nového plánu protahovalo víc než rok, mohlo by to paradoxně zkomplikovat i život obcí a vlastníkům pozemků.

Obce podaly žalobu proto, že ministerstvo změnilo původní dohody s nimi a prý odmítlo další diskusi. "Dali nám k projednání nějaký dokument, ten pak svévolně změnili a schválili úplně jinou podobu," řekl v prosinci Schubert. Ministerstvo už dříve uvedlo, že ohledně Plánu péče o NP Šumava postupovalo plně v souladu se zákonem.

"Rozsudek je dobrá zpráva nejen pro obyvatele Šumavy. Státní aparát nemůže arogantně rozhodovat v rozporu s dohodami, pravidly a zákony. Jedná se o systémové selhání, které je zakrýváno mocenským přístupem," uvedl Schubert.

Pod žalobu se podepsali představitelé Železné Rudy, Srní, Modravy, Stožce a Hartmanic. Podle Schuberta tento krok podporují i další obce a města a také se za něj staví Svaz obcí Národního parku Šumava. Obcím nejvíc vadilo to, že Šumava by se prý měla stát veřejnosti téměř nepřístupnou a velmi uzavřenou oblastí.

"Pokud nemá správa parku plán péče, musí se řídit zákonem. Pro ochranu přírody se nic neděje, správa má větší volnost v tom, jak bude uplatňovat zákon," uvedl mluvčí ekologického Hnutí Duha Jan Piňos. Evropské peníze podle něj nebude moci správa parku čerpat na udržování nelesních ploch v okolí obcí. Bude prý zarůstat víc volná krajina a nebude se sekat. "To se jistě obcím líbit nebude," myslí si.

"Ministerstvo úplně změnilo koncepci péče. Úplně vymazalo z plánu péče zonaci, dalo tam nějaké dílčí plochy, které předtím s nikým neprojednávali. Považujeme zonaci za základní územní strategii, protože jí každý rozumí," řekl Schubert. Ministerstvo také podle něj vymazalo z plánu péče návštěvnickou infrastrukturu - povalové chodníky, naučné stezky, proti předchozí dohodě snížilo zemědělské využívání krajiny.

Podle poslance Jana Zahradníka (ODS), který v radě parku zastupuje Jihočeský kraj, rozhodnutí soudu ukazuje, že MŽP a aktivisté nejsou všemocní. Plán péče se podle něj vyhlásil nezákonným způsobem. "MŽP musí brát ohled na to, že na území NP Šumava žijí lidé a že se plán dotýká katastrálního území obcí," reagoval.

Na Šumavě proti sobě stojí dva veřejné zájmy. Jedním z nich je zájem mít národní park a druhým je existence a život obcí, tvrdí Schubert. "Chtěli jsme, aby tyto dva veřejné zájmy plán péče pojmenoval, a ministerstvo nám řeklo, že na to nemá metodiku a že to pojmenovávat nebudou," dodal.

Nynější plán byl jen do roku 2017. Soud ministerstvu uložil, aby pokračovalo v projednávání návrhu Plánu péče o Národní park Šumava na období od roku 2014 až do roku 2028, který schválila rada národního parku 20. června 2013.