Sníh v neděli ztěžuje dopravu po celém Česku. Silnice jsou většinou sjízdné se zvýšenou opatrností. Na řadě míst sněží a někde fouká i silný vítr, tvoří se sněhové jazyky. Řidiči by si měli dávat pozor především na silnicích nižších tříd, například na Vysočině ale sněžení komplikuje provoz i na dálnici D1, kterou ovlivnily dvě hromadné nehody. Pro kamiony zůstává uzavřen hraniční přechod Harrachov do Polska. Na severu Čech způsobuje počasí problémy i na železnici.

Silný vítr dosahuje 50 až 70 kilometrů v hodině, na horách až 90 kilometrů v hodině. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí od 11.30 pro všechny kraje s výjimkou Prahy. Výstraha bude pro většinu krajů platit i v pondělí, ale pouze pro místa ležící výše než 600 metrů nad mořem. 

V Libereckém kraji musejí řidiči v neděli počítat se sněhovými jazyky a větrem. Silnice 10 z Tanvaldu na Jablonecku na Harrachov je od sobotních 20.00 uzavřena pro kamiony. Ostatní silnice jsou se zvýšenou opatrností sjízdné. Nákladním vozům doporučuje policie přechod do Polska v Hrádku nad Nisou. Silný vítr komplikuje údržbu ve vyšších polohách kraje, kde si řidiči musejí dát pozor na závěje.

V havarovaném autobusu uvízlo sedm lidí

Na východě Čech silničáři varují především v horských oblastech či na Chrudimsku před tvorbou sněhových jazyků. Během dne se stalo několik nehod, včetně havárie autobusu, v kterém bylo uvězněno sedm lidí. "Hasiči ihned po příjezdu museli odkopat krajnici, aby otevřeli dveře a mohli uvězněné pasažéry vysvobodit. Prázdný autobus vyprostil hasičský jeřáb," uvedla mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková. Při nehodě nebyl nikdo zraněný.

V Ústeckém kraji cestování komplikuje silný vítr a sněhové jazyky. Silničáři ráno uzavřeli už cestu u obce Kryštofovy Hamry na Chomutovsku v úseku Rusová-Výsluní. Kvůli sněhovým jazykům neprojedou řidiči ani úsek mezi Krásným Lesem a Adolfovem na Ústecku.

Nefunguje lanovka na Ještěd a omezená je železniční doprava

Silný vítr spojený se sněhem ztěžuje také dopravu na železnici na severu Čech. Uzavřena je od rána lanovka z Liberce na Ještěd. Padající strom zastavil vlaky na trase mezi Povrlami a Děčínem. Lanovka, která patří mezi turistické atrakce Liberce, se v neděli vůbec nerozjela. "Zatím je provoz zastaven do 12.00, pak se rozhodne podle počasí," doplnila mluvčí.

Na Jihlavsku se po ránu vyskytují sněhové přeháňky. Na Pelhřimovsku a Žďársku navíc meteorologové evidují nárazový vítr. Dálnice D1 je sjízdná, ale řidiči si musejí dát pozor na zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. Také na dalších silnicích na Vysočině by řidiči měli jezdit opatrně. Na některých komunikacích nižších tříd na Žďársku leží závěje.

V Brně ušetří přes milion za úklid. Stačilo jen oslovit víc firem, tvrdí - čtěte ZDE

V Královéhradeckém a Pardubickém kraji by odpoledne mělo být oblačno se sněhovými přeháňkami, na horách nadále hrozí tvorba závějí. Sněhové přeháňky se mají objevovat i během noci a sněžit má na východě Čech i v pondělí. 

Na namrzlé silnice, déšť se sněhem a sníženou viditelnost upozorňují silničáři ve Zlínském a Olomouckém kraji. Silničáři upozorňují například na úsek silnice I/50 od Stupavy směrem na Střílky.  

Opatrní by měli být řidiči i v dalších krajích. Se zvýšenou opatrností jsou sjízdné silnice v Jihomoravském, Moravskoslezském, Plzeňském a Karlovarském kraji. Opatrní musejí být řidiči také v Jihočeském nebo Středočeském kraji.

Dvě hromadné nehody ovlivnily dopravu na D1

Hromadná nehoda čtyř kamionů a zhruba 50 dalších vozů na 17. kilometru silnice R1 dopoledne zcela zablokovala Pražský okruh ve směru na letiště. Později odpoledne došlo k další hromadné nehodě přímo na D1 u sjezdu na Velký Beranov.

Policisté na několik hodin uzavřeli nájezd z dálnice D1 na okruh, krátce po 15.00 však již auta touto cestou opět mohla. ČTK to řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Odpoledne se pak zavřel Lochkovský tunel a pro osobní auta byl otevřen tunel Cholupice, doplnilo Národní dopravní informační centrum.

Záchranáři podle mluvčí Jiřiny Ernestové na místě kolize ošetřili šest lehce zraněných lidí. Mezi nimi byly čtyři děti. V rámci hromadné havárie, která začíná u výjezdu do ulice K Barrandovu, se podle Hulana stala postupně celá řada menších nehod.

Krátce po nehodě uzavřela policie nájezd z D1 na okruh, v odpoledních hodinách ho ale opět uvolnila.

Druhá nehoda se stala na 117. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu, kde se srazilo několik desítek nákladních a osobních aut. Na místě bylo 19 zraněných osob. Havárie se stala ze zatím nezjištěných příčin mezi sjezdem na Velký Beranov a na Jihlavu. Na místě zasahovala záchranná služba, policie i hasiči, řekla ČTK jejich mluvčí Petra Musilová. Komunikace byla několik hodin neprůjezdná, kolem 18:00 policisté obnovili provoz v jednom pruhu.

"Přesný počet aut, které se střetly, nevíme. Hovořilo se i o autobusu, ale tuto informaci nemáme potvrzenou. Hasiči se především snaží vyprostit zraněné osoby zaklíněné ve vozech," uvedla Musilová. Podle lékaře zdravotní záchranné služby Miroslava Havlíka byli tři lidé zraněni těžce.

Dálnice D1 je po nehodě ve směru na Prahu nadále částečně uzavřená. Řidiči mohou využívat objízdnou trasu. Dálnici opustí na 119. kilometru a po silnicích nižších tříd se na D1 vrátí na 112. kilometru.

Lyžování místy komplikuje silný vítr

Počasí naopak přálo lyžařům, i když místy je trápil silný vítr. Dostatek sněhu nabízí návštěvníkům lyžařské areály v Jihočeském kraji. Do střediska na Lipně dorazilo o víkendu téměř 6000 lidí. I na dalších místech byl v těchto dnech o zimní sporty velký zájem. V Krkonoších a Orlických horách připadlo v noci na neděli až 10 centimetrů sněhu a areály hlásí ideální sněhové podmínky. V sobotu na horách svítilo slunce a návštěvnost byla nadprůměrná, v neděli kvůli větru a sněžení bylo zájemců o lyžování méně, řekli  ČTK provozovatelé lyžařských areálů.

Ideální podmínky nabídly o tomto víkendu také lyžařské areály na Vysočině. Přesto do střediska Harusův Kopec dorazilo méně lidí než obvykle. Zapříčinil to prý závod Světového poháru v biatlonu v blízkém Novém Městě na Moravě. 

Víkend na horách v Karlovarském kraji kazil v neděli vítr. Zatímco sobota byla pro lyžování ideální, v neděli musely areály v okolí Božího Daru omezit kvůli silnému větru provoz. Podmínky pro lyžování ale zůstávají výborné.

Související