Znovuotevřená věznice ve Velkých Přílepech u Prahy bude do několika měsíců plná. ČTK to v pondělí řekl ředitel ruzyňské vazební věznice Ivan Horák. Věznice ve Velkých Přílepech je pobočkou ruzyňské a tento týden začala znovu fungovat. Kapacita objektu činí 151 žen. Ve věznici už je prvních dvanáct žen, do konce týdne jich na místě bude přes 40. Ve středu totiž přijedou další ženy z věznice ve Světlé nad Sázavou, která už nemá dostatečnou kapacitu.

Právě nedostatečná kapacita jiných věznic byla důvodem pro znovuotevření přílepské věznice, která byla zakonzervována v roce 2013 po amnestii prezidenta Václava Klause a vězeňská služba s ní počítala jako se záložní. Nyní se už znovu počítá s jejím plným provozem, pracovat v ní bude přes 60 zaměstnanců. "Lidi ještě nabíráme, také tu máme zaměstnaných několik lidí přímo z Velkých Přílep," uvedl Horák.

Protože je ve Velkých Přílepech dlouhodobý problém s nedostatečnou kapacitou přívodu vody, budou se muset vězenkyně mýt v dopoledních hodinách, aby večer, kdy je největší odběr vody, nebyl zatížen vodovod. Starostka Velkých Přílep Věra Čermáková řekla, že situace s vodou byla v předchozích letech kritická, ale po úpravách na vodojemu se zlepšila. "V současné době máme projekt na nový vodovodní přivaděč, který by měl situaci zcela vyřešit," uvedla Čermáková. Přivaděč by měl být podle ní hotový do dvou let.

Místní obyvatelé podle starostky žádné obavy z příchodu vězněných žen nemají. "My se tady cítíme bezpečněji než v Praze na Václavském náměstí," uvedla. Obec také uvažuje o zapojení vězenkyň například do úklidu ulic či péče o veřejnou zeleň. Vedení věznice usiluje o to, aby se podařilo většině vězněných najít práci, ať už přímo v obci či například v nedalekém zahradnictví.

Věznice byla otevřena v roce 2012 a její vybudování stálo přes 11 milionů korun. Bylo to druhé zařízení v ČR určené výhradně ženám. První ženská věznice vznikla ve Světlé nad Sázavou na Vysočině.

Ve středních Čechách se kromě přílepské věznice nacházejí ještě věznice ve Vinařicích u Kladna, Oráčově na Rakovnicku, Jiřicích na Nymbursku a v Příbrami.

Vězeňská služba plánuje také otevření dalších dvou zakonzervovaných věznic v Poštorné v Břeclavi a Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku. Obě by mohly ve zkušebním provozu začít fungovat už letos. V České republice je nyní ve věznicích zhruba 19.000 vězňů.

Související