Prezident Miloš Zeman zváží, zda přijme rezignaci ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO). Připomněl, že ji může odmítnout. Před rozhodnutím se chce sejít s kandidátem na post ministra Robertem Pelikánem a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem, který Pelikána navrhl.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) mezitím po schůzce s Pelikánem oznámil, že je připraven navrhnout ho Zemanovi na ministra spravedlnosti. Chce tak ale učinit, až se vyjasní postoj prezidenta k demisi odcházející Válkové.

Sobotka ale zároveň zdůraznil, že odpovědnost za personální složení vlády má předseda vlády, nikoliv prezident. Pokud se ministr rozhodne odejít z funkce, hlava státu by mu v tom neměla proti jeho vůli bránit, prohlásil premiér.

"Především je to rozhodnutí paní ministryně Válkové, která už nechce dále vykonávat funkci ministryně spravedlnosti, a v takovémto případě by prezident republiky měl respektovat rozhodnutí ministra. Myslím si, že nelze proti vůli ministra nutit k tomu, aby setrvával v úřadě, který nechce zastávat," řekl ministerský předseda. V minulosti podle něj v podobných případech vždy prezident vyhověl přání ministra. Nepočítá s tím, že by se kvůli tomu měl se Zemanem sejít.

Demisi Válkové by měl Zeman přijmout i podle právníků. Odchod z vlády je podle nich jejím rozhodnutím, přestože samotné odmítání rezignace ústava nevylučuje. Ústavní právník Jan Kysela řekl, že odmítnutí demise je těžko představitelné. "Pokud je demise vážně míněná a podpořená stanoviskem předsedy vlády, těžko si lze představit, že by ji prezident nepřijal, jakkoliv striktně vzato to ústava nevylučuje," dodal.

Pokud by Zeman demisi ministryně nepřijal, Sobotka mu pošle návrh na její odvolání. Prezident pak podle premiéra v takovém případě nebude mít jinou možnost než Válkovou odvolat.

Babiš o ministryni Válkové: Je to spíše pedagožka, ale nikoliv manažerka - čtěte ZDE

Zeman po příletu z návštěvy Spojených arabských emirátů řekl, že se ohledně Válkové s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem dohodl. "Já jsem zvyklý vždy dodržovat dohody, které s někým uzavřu. V tom problém nevidím," poznamenal. "Problém vidím v tom, že teprve po setkání s paní ministryní Válkovou jsem získal přesnější informace o přesnějších důvodech a okolnostech její rezignace. A poněkud lituji, že tyto informace si neopatřil pan premiér Sobotka, třebaže povinností premiéra je zabývat se osudy všech ministrů jeho vlády bez ohledu na to, z jaké politické strany přicházejí," dodal prezident.

"Tohle politikaření nemám rád. Prezident by měl uplatňovat své kompetence v zájmu dobrého fungování státu, ne v zájmu mocenských hrátek," reagoval na prezidentova slova na Facebooku Sobotka.

Válková, která podala demisi v úterý, dlouhodobě čelila kritice kvůli skluzu legislativních prací i své personální politice. Opozice ale poukazuje na to, že za současný stav resortu nese odpovědnost i první náměstek Válkové Pelikán.

Podle Sobotky má Pelikán pro funkci ministra dostatečnou kvalifikaci. "Má nespornou výhodu v tom, že je plně zorientován v problematice ministerstva spravedlnosti. Nebude se muset s resortem seznamovat, učit se," podotkl. Doplnil, že dosavadní první náměstek Válkové bude muset přesvědčit koaliční poslance a senátory, že chce zvolit aktivnější přístup k prosazování ministerských návrhů a více s nimi komunikovat.

Zeman: Každou dohodu o příměří hodnotím pozitivně

Zeman také pozitivně zhodnotil čtvrteční dohodu z Minsku o východní Ukrajině. Připomněl ale, že předchozí dohoda byla podobná a nebyla dodržena. Zeman zopakoval, že zrušení nebo zmírnění protiruských sankcí by pomohlo Evropské unii i Rusku.

"Jsem věčný optimista. Každou dohodu o příměří hodnotím pozitivně," řekl Zeman. Poznamenal ale, že podobná dohoda z Minsku z minula dodržena nebyla. "Tím neříkám, že jsem skeptik," zdůraznil český prezident. "Velmi bych si přál, aby byla dodržena, aby neumírali další civilisté," poznamenal. Podotkl, že oproti předchozí dohodě byla tato podepsána na vyšší politické úrovni.

Zeman se zároveň vyjádřil k otázce sankcí. Jejich odvolání nebo zmírnění by podle něj pomohlo Evropské unii i Rusku. Podle jeho názoru Rusko je sice v ekonomických problémech, ale ne kvůli sankcím, ale kvůli poklesu ceny ropy.

Prezident se rovněž shodl s korunním princem emirátu Abú Zabí Muhammadem bin Zajdem Nahajánem v tom, že zastřešující organizací mezinárodního terorismu je Muslimské bratrstvo. Tento názor podle Zemana podporuje i to, že členové mezinárodní teroristické organizace Al-Káida jsou zároveň členy Muslimského bratrstva.

Zemanova návštěva Blízkého východu v pátek končí, odpoledne se přesune do Prahy. Na začátku března jej čeká cesta do USA na kongres Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti a v dubnu navštíví Vatikán.

Zeman po příletu z návštěvy Spojených arabských emirátů novinářům řekl, že se ohledně Válkové s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem dohodl. "Já jsem zvyklý vždy dodržovat dohody, které s někým uzavřu. V tom problém nevidím," poznamenal. "Problém vidím v tom, že teprve po setkání s paní ministryní Válkovou jsem získal přesnější informace o přesnějších důvodech a okolnostech její rezignace. A poněkud lituji, že tyto informace si neopatřil pan premiér Sobotka, třebaže povinností premiéra je zabývat se osudy všech ministrů jeho vlády bez ohledu na to, z jaké politické strany přicházejí," dodal prezident.

"Tohle politikaření nemám rád. Prezident by měl uplatňovat své kompetence v zájmu dobrého fungování státu, ne v zájmu mocenských hrátek," reagoval na prezidentova slova na facebooku Sobotka.

Související