Ministerstvo obrany plánuje do roku 2017 nákup letecké munice za více než 80 milionů korun a zakázky pro státní podnik Vojenský výzkumný ústav v oblasti vývoje a inovací armádní techniky za odhadovaných 88 milionů korun bez DPH. V pondělí bude o těchto projektech vládu informovat ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

V rámci nákupu letecké munice chce obrana pořídit 2500 klamných cílů pro letoun CASA a modernizovaný vrtulník Mi-171, které slouží k ochraně těchto strojů před moderními přenosnými protiletadlovými řízenými střelami. Pro bitevníky L-159 a modernizované gripeny hodlá opatřit 80 leteckých pum k ničení pozemních cílů při přímé letecké podpoře pozemních sil. Dalších 720 neřízených raket bude určeno pro vrtulníky Mi-24.

Ministerstvo se chystá tuto zakázku zadat prostřednictvím agentury NSPA, která spadá pod Severoatlantickou alianci a sdružuje nákupy členských států NATO. "Tím docílí zahájení výroby i takové munice, která se běžně nevyrábí, protože výroba je pro výrobce rentabilní jen od určitých objemů. Zároveň tak NSPA dosahuje množstevních slev, kterých běžným akvizičním procesem nelze dosáhnout," uvedlo ministerstvo.

Předpokládaná hodnota této zakázky je 81,3 milionu korun. Dodávky by se měly uskutečnit do konce listopadu příštího roku.

Obrana připravila rovněž čtyři veřejné zakázky v oblasti vývoje a inovací armádní techniky. Vojenský výzkumný ústav má za odhadovaných 17 milionů korun bez DPH analyzovat moderní ultralehké materiály pro přídavné pancéřování vozidla Pandur II pro čtyřnásobné zvýšení jeho ochrany před střelami. Stejný státní podnik má za 15 milionů korun bez DPH vyvinout virtuálního pilota taktického a vrtulníkového letectva, za 41 milionů bez DPH prototyp zařízení pro zjišťování a zaměření radiolokátorů pracujících v určitých vlnových délkách a za 15 milionů bez DPH prototyp chemického průzkumného vozidla na zjišťování chemických látek.

Realizaci všech čtyř zakázek ministerstvo předpokládá v letech 2015 až 2017.