Pražští radní v úterý odvolali členy dozorčí rady akciové společnosti Technická správa komunikací (TSK). Mezi nimi je bývalý náměstek exprimátora Béma Rudolf Blažek (ODS) a exnáměstek bývalého primátora Hudečka Jiří Nouza (TOP 09).

Radní rovněž zamýšleli snížit počet členů dozorčí rady z pěti na čtyři, nakonec to neudělali. Vyplývá to z materiálu, který v úterý schválili radní. Akciovou společnost TSK založilo loni bývalé vedení města složené z členů TOP 09. Má nahradit současnou příspěvkovou organizaci se stejným názvem.

Radní naopak nerozhodli o vítězi tendru na stavbu operačního centra Malovanka, z něhož má být řízen provoz v metropoli, včetně tunelového komplexu Blanka. Rozhodnutí odložili s tím, že jej musejí projednat s Prahou 6. Několik let odkládaná zakázka vyjde téměř na 400 milionů korun bez DPH. Náklady na celou stavbu včetně technologií by se podle původních plánů měly pohybovat nad hranicí miliardy korun.

V pětičlenné dozorčí radě TSK byl mimo jiné bývalý náměstek primátora a nynější zastupitel Jiří Nouza (TOP 09) nebo bývalá pražská zastupitelka původně zvolená za ODS Gabriela Kloudová. Rovněž v ní figuroval bývalý zastupitel a náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS). Ten byl náměstkem ve vedení města v éře primátora Pavla Béma (ODS), poté také krátce působil na ministerstvu obrany.

Radní, kteří jsou valnou hromadou společnosti, v úterý zvolili do dozorčí rady TSK například místostarostu Prahy 7 a pražského zastupitele Ondřeje Mirovského (SZ) a pražskou zastupitelku za ANO Jarmilu Bendovou. Dalšími členy rady jsou nově místostarostka Prahy 14 Lucie Svobodová (ČSSD), pražský zastupitel Petr Novotný (ANO) a starostka Prahy 3 a pražská zastupitelka Ladislava Hujová (TOP 09).

Během transformace příspěvkové organizace na akciovou společnost měla příspěvková organizace zaniknout na konci roku. Odklad ale způsobilo zamýšlené a nakonec neuskutečněné převedení části Pražských služeb pod TSK. Kdy bude transformace dokončena, zatím není jasné.

Nové vedení města složené z ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) od svého listopadového nástupu do vedení města vyměnilo členy dozorčí rady v několika společnostech, které město vlastní nebo v nich má podíl. Naposledy vedení města vyměnilo členy dozorčí rady Obecního domu, změny se týkaly i Pražských služeb a dopravního podniku. Výměnu Praha chystá i ve společnosti Operátor opencard.

Související