Ministerstvo zahraničí v tomto roce otevře velvyslanectví v Senegalu, Kolumbii, Keni a Myanmaru, nově vznikne také konzulát v iráckém Irbílu, napsal server HlídacíPes.org. Na českých ambasádách přibudou také noví ekonomičtí diplomaté. Letos by jich do zahraničí mělo vyjet deset, v příštím roce šestnáct.

"Chceme zvrátit trend, kdy jsou ambasády bez ekonomických diplomatů. Novinkou je, že na nové pozice jsou výběrová řízení otevřena nejen pro lidi z ministerstva zahraničí, ale i z ministerstva průmyslu. V případě zemědělských diplomatů i z ministerstva zemědělství," citoval server náměstka ministra zahraničních věcí Martina Tlapu.

Ministerstva průmyslu a zahraničí se dohodla na společném systému vzdělávání ekonomických diplomatů. Příprava expertů pověřených ekonomickou agendou bude organizována prostřednictvím odboru vzdělávání a Diplomatické akademie ministerstva zahraničí ve spolupráci s Exportní akademií CzechTrade. Nově budou muset uchazeči o posty ekonomických diplomatů procházet také krátkou praxí u exportních firem.

"Cílem bylo připravit diplomatické minimum zejména pro ty, kdo ještě nepracovali na zastupitelském úřadě," uvedla ředitelka Diplomatické akademie Věra Jeřábková.

V současnosti v zahraničí pomáhá českým exportním firmám 120 ekonomických diplomatů. Nově by ekonomické experty měla získat například velvyslanectví v Kuvajtu a v turecké Astaně či konzulát v Los Angeles. Ministerstvo zahraničí předpokládá, že v letošním roce otevře také nová zastoupení CzechTrade. Podle informací serveru HlídacíPes.org by měly vzniknout nové kanceláře CzechTrade v Singapuru či indickém Bangalore.

Související