Od 7. dubna začne v Praze dvacet autobusových linek jezdit jinudy a čtyři vzniknou úplně nově. Naopak deset jich z garáží nevyjede vůbec a stejně tak už se lidé nesvezou tramvají číslo 2. Jde o změny, které Praha zavede den po otevření nového úseku metra A z Dejvické do Motola.

Oproti původnímu návrhu, kdy měla změnit trasu většina tramvají i autobusů a který minulý týden zamítl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD), jde o mnohem mírnější verzi. Novinky v jízdních řádech zasáhnou hlavně Prahu 6, tedy oblast, kudy nová trasa metra povede.

Hospodářské noviny mají kompletní návrh změn k dispozici. Podle náměstka Dolínka by se už v plánech nic měnit nemělo. "Je to spíše definitivní varianta. Věřím, že jsme vyšli maximálně vstříc nejen městským částem, ale i cestujícím," řekl HN Dolínek, který má na magistrátu na starosti dopravu.

Tramvaj číslo 2 se zruší proto, že jezdí z Petřin přes Dejvickou a Nádraží Veleslavín do Divoké Šárky. Tedy téměř kopíruje trasu, kudy nově povede podzemní dráha. "Áčko" bude totiž pokračovat z Dejvické na Bořislavku, Nádraží Veleslavín, Petřiny a skončí v Motole.

Řada autobusů už proto nebude začínat jízdu na Dejvické. Například nejvyužívanější linka na letiště, číslo 119, bude mít nástupní stanici až u stanice metra Nádraží Veleslavín.

Několik autobusů začne nově vyjíždět z Bořislavky. A frekventovanou konečnou stanicí autobusů se stane i Vypich, který se nachází nedaleko Motola. V této oblasti vznikne dokonce nová zastávka, která se bude jmenovat Kukulova.

Čtyři linky, které v dubnu vzniknou nově, budou mít čísla 142, 184, 192 a 194. První povede z Nových Butovic na Nádraží Veleslavín a ve špičce až do Nových Vokovic. Druhá bude jezdit z Hradčanské na Velkou Ohradu. Zbylé dvě vzniknou tím, že linka 294 skončí a ony pokryjí její trasu.

Změny v MHD připravila společnost Ropid, která v Praze organizuje dopravu. Nyní probíhá výběrové řízení na jejího ředitele. Ten bude mít za úkol během roku připravit návrh rozsáhlejších změn v městské hromadné dopravě.

A městské části už dávají najevo své požadavky. Například Praha 6 bude usilovat o lepší propojení Petřin a Nových Butovic. Od dubna totiž přijde o přímé spojení. Naopak radní pro dopravu Petra Kolínská (Strana zelených) vítá, že se teď zlepší spojení Ruzyně a Malého Břevnova s metrem.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.