Automatické pušky Heckler & Koch mají ve výbavě speciální jednotky z celého světa – třeba americká Delta Force. Tyhle karabiny upravené pro civilní použití plus další zbraně a náboje vyvezly v uplynulých měsících dvě české firmy do Ruska, na které je od loňského srpna uvalené embargo.

Podle polského deníku Rzeczpospolita, jenž získal faktury k obchodům, byly zbraně oficiálně označené za lovecké. Nedá se ale vyloučit, že skončí v ukrajinském konfliktu na straně separatistů. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v pondělí HN řekl, že Česko všechny vývozy zbraní do Ruska pečlivě vyhodnocuje. "Detaily jednotlivých obchodních případů nemohu komentovat," prohlásil Zaorálek.

Mezi loňským červnem a začátkem února měly odejít do Ruska americké pušky Bushmaster, německé Heckler & Koch či německé pistole SIG Sauer – ve verzích pro sportovní střelbu a pro lov. Karabiny například vypadají jako vojenské automatické pušky, nestřílí však v dávkách.

Od srpna je kvůli ukrajinsko‑ruskému konfliktu vývoz zbraní do Ruska zakázaný. Jenže embargo neplatí na zakázky nasmlouvané ještě před vyhlášením sankcí.

Jednou z firem, která zbraně dodala, byla společnost Cairo CZ z Frenštátu pod Radhoštěm. "Žádné vývozní embargo jsme neporušili. My všechno vyvážíme podle zákona, podle platných zákonů," řekl v pondělí výkonný ředitel Radim Polách. O tom, které zbraně a v jakém množství do Ruska firma dodala, se Polách nechtěl bavit.

Cairo CZ provozuje zavedený obchod se zbraněmi, na trhu je už jedenáctým rokem a má zastoupení několika zahraničních výrobců, loni a předloni měla obrat 84 milionů. Naproti tomu o druhém vývozci, firmě Exim Arms z Rožnova pod Radhoštěm, toho lze zjistit mnohem méně. Firma nemá webové stránky a telefony, které uvádí v internetových prezentacích, byly v pondělí odpojené. Majitelka Šárka Hojdyzsová v pondělí dopoledne řekla, že se právě ve firmě radí, jak zareagují. "Máme poradu, zavolejte později," vzkázala. Pak už mobil nezvedala.

Kromě pušek a pistolí firmy do Ruska dodaly 80 tisíc kusů nábojů pocházejících z Finska nebo 45 tisíc kusů munice ze Saúdské Arábie. Obchod se zbraněmi musí schvalovat ministerstva průmyslu a zahraničí. Prověřují, od koho firmy zbraně v zahraničí nakoupily a také ke komu směřují: jestli na lovecké účely nejdou jen na papíře a ve skutečnosti nekončí ve válečných oblastech. "Byly vyvezeny jednotky kusů zbraní a to v souladu s příslušným nařízením Evropské rady. V žádném případě se tedy nejedná o porušení embarga," reagovalo ministerstvo průmyslu.

V únoru však úřady sebraly licence společnosti CZ Hermex, jež vozila repasované zbraně pro ukrajinskou armádu. Přestože evropská dohoda zněla nedodávat do rozbouřené země vojenský materiál.

Přímo do Ruska už české úřady podle ministra Zaorálka žádné nové licence k vývozu nevydávají. Je ovšem fakt, že některé země šly v bojkotu ještě dál a zarazily i kontrakty dohodnuté ještě před vyhlášením embarga. Zbraně přestala do Ruska dodávat například Francie, Velká Británie nebo Polsko. Naopak Němci a Rakušané nechávají dřívější obchody doběhnout.