Jihomoravský hejtman a kdysi druhý muž ČSSD Michal Hašek "upřednostnil osobní ambice před odpovědností za stranu" a vytvářel v sociální demokracii paralelní mocenské centrum. Pomáhat mu měli Zdeněk Škromach a Jeroným Tejc.

Ve zprávě určené delegátům březnového volebního sjezdu strany to píše předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka. Obsah dokumentu získal deník Aktuálně.cz.

Ze všech účastníků takzvaného "lánského puče" z října 2013 Sobotka nejvíc kritizuje právě Haška, který přitom už v nejvyšších strukturách ČSSD nemá formální vliv.

"Místo toho, aby respektoval porážku při volbě předsedy na sjezdu v roce 2011, aktivně kolem sebe nadále vytvářel druhé paralelní mocenské centrum ve straně a oslaboval tím jak autoritu, tak faktické fungování vedení ČSSD," píše v dokumentu Sobotka.

Haškovi vyčítá také to, že bez vědomí vedení strany vyjednával s komunisty, prezidentem Milošem Zemanem a SPOZ.

Sobotka přitom ze své kritiky vynechal další účastníky zmíněné schůzky se Zemanem v Lánech - chybí současný ministr vnitra Milan Chovanec, který svého tajného setkání s prezidentem veřejně litoval a nyní je Sobotkovým favoritem na druhého muže strany, a také jihočeský hejtman Jiří Zimola, který se stáhl do regionu a letos se rozhodl do vedení ČSSD nekandidovat.

Senátor Škromach Sobotkovi po zveřejnění dokumentu vytkl, že ČSSD svými slovy rozděluje. "Stranu sjednocuje nebo rozděluje jen předseda. Špidla s Grossem dokázali respektovat odlišné názorové proudy a akčně je sjednotit,“ řekl Škromach Aktuálně.cz.

Související