Do Prahy v úterý vpodvečer přijela první skupina krajanů z Ukrajiny, kteří se kvůli obavám z bezpečnostní situace v zemi rozhodli přestěhovat do Česka a získali tu povolení k trvalému pobytu.

Autobus přivezl na nádraží Florenc 44 lidí z východoukrajinského Čechohradu, který leží nedaleko míst nedávných bojů mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty.

První část krajanů vyrazila na cestu v pondělí. Přepravu autobusem si zorganizovali sami. V polovině března má do Prahy přiletět dalších zhruba 40 krajanů, které do Česka dopraví armádní speciál. Ostatní držitelé povolení k trvalému pobytu by měli do země přijíždět průběžně.

České úřady udělily povolení k trvalému pobytu ve zrychleném řízení celkem téměř 140 krajanům na Ukrajině. Žadatelů o přesun bylo zhruba o 70 více.

Po příjezdu do Česka budou krajané bezplatně ubytováni v zařízení ministerstva vnitra, kde mohou zůstat půl roku s možností prodloužení pobytu na rok. Podle úřadu získají přístřeší v hotelu Vltava v jihočeské Červené nad Vltavou.

Kromě ubytování obdrží finanční pomoc až 50 tisíc korun pro dospělé a 20 tisíc korun pro děti, asistenci při hledání trvalého bydlení či zaměstnání a Arcidiecézní charita Praha pro ně chystá i jazykové kurzy a další aktivity pro jejich integraci do české společnosti.

Program přesídlení krajanů vznikl v reakci na žádosti několika stovek ukrajinských občanů českého původu prezidentovi Miloši Zemanovi o repatriaci. Vláda na přesídlení uvolnila v polovině ledna 66 milionů korun. Program se týká krajanů z celého světa, kteří se ocitnou v krizové situaci, jaká je nyní na Ukrajině.

Související