Žalobce Petr Jirát ve středu navrhl Krajskému soudu v Praze manželům Petrovi a Kateřině Kottovým oběma osm až devět let vězení a propadnutí majetku.

Manželé figurují v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD). Podle Jiráta exšéfka kladenské nemocnice a náměstek krajských nemocnic organizovali korupci ve Středočeském kraji týkající se veřejných zakázek ve stavebnictví a zdravotnictví.

Průběh kauzy Rath

2012: 

14. května - Policie zadržela Davida Ratha u domu Kateřiny Pancové v Rudné u Prahy. U sebe měl sedm milionů korun. 

15. května - Rath byl obviněn z přijetí úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. 

16. května - Soud poslal Ratha do vazby. Ponechal si poslanecký mandát. 

5. června - Sněmovna souhlasila s Rathovým stíháním. 

2013: 

7. srpna - Kauzu začal projednávat krajský soud v Praze.

5. listopadu - Trestní řízení může pokračovat, protože Ratha nechrání poslanecká imunita. 

11. listopadu - Vrchní soud propustil Ratha z vazby. 

Podnikatelce Ivaně Salačové navrhl podmínku za spolupráci při vyšetřování. Pro ostatních šest obžalovaných chce dva až šest let vězení, nebo podmínky.

Podle státního zástupce postupovali Kott a jeho nynější žena, tehdy ještě Kateřina Pancová, promyšleně jako organizovaná skupina, přičemž Rath prý o všem věděl a měli v něm "krytí" coby v hejtmanovi Středočeského kraje. Jirát dále navrhuje pro spolupracující Salačovou tříletý podmíněný trest odložený na pět let.

Podle něj se výraznou měrou svým přiznáním podílela na odhalení celé skupiny. Soud teprve rozhodne, zda uzná její spolupracující pozici. Jinak jí hrozí až osmileté vězení.

Dalšími obžalovanými jsou například manažeři Konstruktivy Branko Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý. Jejich firma se podílela na stavební zakázce, kterou údajně provázela korupce. Jirát navrhuje oběma pět let vězení. U zbylých obžalovaných se návrhy pohybují od dvou do šesti let, nebo jsou to podmínky.

Středeční jednání se týká devíti z 11 obžalovaných - případ Ratha a organizátorky údajně podezřelých tendrů Lucii Novanské je vyloučen do jiných termínů.Podle obžaloby se korupce ve Středočeském kraji týkala stavebních a zdravotnických zakázek. Rathovi hrozí až 12 let vězení. Vinu popírá, protože podle něj byly tendry pod vícenásobnou kontrolou.

2014: 

2. ledna - Ústavní soud rozhodl, že byla porušena Rathova základní práva a byl mu přiznán nárok na odškodnění. 

17. prosince - Rath neuspěl s ústavní stížností na údajnou podjatost soudce Roberta Pacovského.

2015: 

9. ledna - Rath neuspěl u odvolacího soudu se žádostí o vrácení milionů zabavených při domovní prohlídce. 

5. února - Soud vyloučil k samostatnému projednání případy Novanské, Drážďanského a Mladého. Důvodem byly zdravotní a jiné problémy.

4. března - Žalobce navrhl pro Kotta a jeho manželku (dříve Pancovou) trest osm až devět let vězení a propadnutí majetku. Pro Salačovou navrhl žalobce podmínku. 

 Žalobce se zaměřil na zakázky týkající se modernizace nemocnic, které údajně provázela korupce. V úterním úvodu hovořil o zakázkách na opravu zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivicích, ve středu probíral zdravotnické tendry. Po závěrečné řeči navrhl tresty pro obžalované.

Jirát již v úterý řekl, že by na obžalobě nic neměnil, a důkazy prý ještě při hlavním líčení, které trvá od srpna 2013, zesílily.

Ve středu probíral skutky z obžaloby týkající se například nemocnice v Kladně - zakázky na stomatologického robota a vybavení pro domov důchodců a Niederleho pavilon. Svá tvrzení dokládal zejména odposlechy a také e-mailovou komunikací a poznámkami o schůzkách z Kottova diáře.

Dalším tendrem, který údajně provázela korupce, byla modernizace části nemocnice v Příbrami.

Jeden z obžalovaných Martin Jireš podle Jiráta předal Kottovi za firmu Puro Klima úplatek ve dvou splátkách. Sešli se údajně v obchodním centru na pražském Zličíně a na náměstí Republiky. Celkem šlo podle obžaloby o čtyři miliony korun.

Ve druhé části, u které soud chystá termíny nejdřív na duben, figurují Rath a Lucia Novanská ze společnosti ML Compet, která podle obžaloby organizovala zmanipulované tendry.