Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zadrželi v úterý večer bývalého generálního sekretáře ministerstva obrany Jana Vylitu. Následně byl vyslýchán. Aktuálně.cz to potvrdil Vylitův advokát Petr Kočí.

Ve středu večer policie bývalého generálního sekretáře ministerstva obrany propustila. Obviněn nebyl.

Jan Vylita působil v době, kdy k trestnému činu došlo, na ministerstvu vnitra jako generální sekretář a za prodej nepotřebného majetku zodpovídal.

Detektivové vyšetřují prodej nepotřebného armádního majetku. Zřejmě jde o obchod s motory pro tanky. Koupila je firma Excalibur Army - napřed za 30 milionů a v opakovaném tendru pak za čtyřnásobek.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, jejíž úřad na vyšetřování dohlíží, již v úterý uvedla, že "případ se vztahuje k nezákonným převodům nepotřebného movitého majetku ministerstva obrany prostřednictvím Vojenského opravárenského podniku CZ, ale i dalších subjektů." Trestní stíhání policie vede pro několik trestných činů porušení povinností při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby.

Státní zástupce Pavel Prygl později upřesnil, že obviněn byl jeden bývalý člen managementu státní firmy VOP CZ, dva zaměstnanci ministerstva obrany z někdejší Agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem a čtvrtým stíhaným je současný voják.

Související