Speciální útvar Kobra za devět měsíců fungování zabránil daňovým únikům za 1,7 miliardy korun. Kriminalisté zahájili 11 trestních řízení, při nichž bylo obviněno 82 osob. Tři kauzy se už dostaly k soudu.

Speciální útvar, složený z policistů, celníků a specialistů finanční správy, by se podle ministra vnitra Milana Chovance měl rozšířit do krajů, aby pokryl celé Česko.

Speciální jednotka pro boj proti daňovým únikům funguje od poloviny loňského června. Její činnost ve čtvrtek s Chovancem vyhodnotili policejní prezident Tomáš Tuhý, premiér Bohuslav Sobotka nebo také ministr financí Andrej Babiš. Všichni se shodli na tom, že jde o dobře fungující projekt. "Nabouráváme se do dlouhodobě budovaných podvodných systémů v daňových podvodech. Jsme na počátku cesty," uvedl Babiš. Podle něj stát na základě statistik EU přichází o 22 procent nezaplacené DPH, což bylo v roce 2012 asi 3,2 miliardy eur.

Tým Kobra má asi 60 lidí. Podle Tuhého by útvar mělo v budoucnosti posílit zhruba 150 lidí, kteří by měli k policii přijít v příštích čtyřech letech, kdy sbor plánuje nabrat 4000 členů. V současnosti u policie slouží zhruba 40 tisíc lidí. "Dohodli jsme se na tom, že vytvoříme podmínky, aby Kobra plnohodnotně fungovala ve všech krajských útvarech policie," řekl po schůzce Tuhý.

Nový společný objekt útvar podle Chovance nepotřebuje. "Ta cesta, kterou chceme dál jít, je rozšiřování do krajů. Ideálem je, aby se krajské aktivity rozšířily do celé republiky," dodal Chovanec.

Částka 1,7 miliardy korun, kterou Kobra zachránila, jsou podle generálního ředitele Finanční správy Martina Janečka "reálné" peníze, které se podařilo pro stát zachránit. Meziroční srovnání neměl k dispozici. 

Zástupci Kobry dosud informovali o případech, které se týkaly fiktivních obchodů s reklamou, pohonnými hmotami, textilem, stroji, stavebními pracemi, ale také třeba s toaletním papírem, cigaretami nebo tabákem. Inspirací pro vznik speciálního útvaru bylo Slovensko, kde pracuje tým se stejným názvem od roku 2012. "Konstatovali jsme, že na Slovensku mají velký náskok," podotkl Sobotka.

Související