Prezident Miloš Zeman chce za rok jmenovat takového guvernéra České národní banky (ČNB), který napraví kroky současné bankovní rady. Podle serveru ČT24 to řekl Zeman ve čtvrtek během návštěvy Plzeňského kraje. Už v minulosti se prezident kriticky vyjádřil vůči ČNB a jejímu současnému guvernérovi Miroslavovi Singerovi. Vadí mu zejména loňská devalvace koruny.

"Prezident v podstatě nemůže odvolat bankovní radu, ale po vypršení jejího mandátu může jmenovat nové členy. No a to bude za rok. Takže ještě rok musíme vydržet. Za rok jmenuji nového guvernéra ČNB místo pana Singera, kterému končí mandát. A jmenuji minimálně dva nové členy bankovní rady," citoval Zemana server.

Europoslanec a bývalý viceguvernér Luděk Niedermayer se obává, že výrok prezidenta v překladu znamená, že do čela centrální banky dosadí odborníky, kteří udělají, co Zeman uzná za vhodné.

"Prezident bude pochopitelně volit ekonomy, kteří mají třeba podobný pohled na některé otázky jako on. Ale v okamžiku, kdy by ten člověk přišel do centrální banky, tak by měl zapomenout na minulost a soustředit se na analýzy, které ČNB zpracovává. A na základě těch analýz provádět co nejlepší rozhodnutí. A já doufám, že bez ohledu na to, co dnes pan prezident naznačil, to tak bude i do budoucnosti," prohlásil Niedermayer podle ČT24.

Zeman do konce svého mandátu obmění čtyři ze sedmi členů rady ČNB včetně guvernéra Miroslava Singera. Už dříve prezident uvedl, že novým guvernérem by se mohl stát například Jiří Rusnok. To je také zatím jediný zástupce sedmičlenné bankovní rady, kterého jmenoval až Zeman.

Ač je milovníkem cigaret, protikuřácký zákon Zeman podepíše

Prezident také ve čtvrtek oznámil, že nebude vetovat zákon o zákazu kouření v restauracích. Nechce prý nadřazovat své osobní zájmy nad zájmy lidí, "kteří si myslí, že kouření škodí zdraví", píše server Aktuálně.cz.

Sám by prý ale byl pro mírnější variantu než úplný zákaz. "Velká většina restaurací má dvě místnosti, učiňme jednu kuřáckou a jednu nekuřáckou, a ať si každý vybere, kam půjde," řekl na návštěvě v Plzeňském kraji.

Zeman, který je známý svou vášní pro kouření a popelníček vyžadoval i po řediteli České televize, prý zavedl přísná protikuřácká opatření. "Na Pražském hradě se smí kouřit pouze v jedné jediné místnosti, a sice v té, kde se nachází prezident republiky," řekl Zeman.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.