Před Krajským soudem v Praze v pátek skončily závěrečné řeči advokátů v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) obžalovaného s dalšími deseti lidmi z korupce.

Následují obžalovaní, jako první mluvili manželé Kateřina a Petr Kottovi. Exšéfku kladenské nemocnice a bývalého náměstka krajských nemocnic označuje žalobce Petr Jirát za organizátory korupce při veřejných zakázkách ve Středočeském kraji a navrhl jim devět let vězení a propadnutí majetku. Kottovi vinu odmítají, v obžalobě jsou prý nesrovnalosti.

Kott odmítl tvrzení obžaloby o dopředu domluvených veřejných zakázkách.

"Chtěl bych na pravou míru uvést některé nesrovnalosti, které byly obsaženy v závěrečné řeči pana státního zástupce," uvedl. Odkázal také na závěrečnou řeč obhájce Tomáše Sokola, který pro něj žádal zproštění obžaloby. "Necítím se vinen ve smyslu obžaloby," dodal.

K řečnickému pultu poté přišla jeho manželka Kateřina Kottová, dříve Pancová. "Necítím se vina tím, co mi obžaloba klade za vinu," řekla soudu a shrnula svou dosavadní kariéru lékařky. Podle ní nebylo možné, aby zasahovala do řízení jiných nemocnic, ačkoliv kladenská byla na základě smlouvy nadřízena ostatním. O samostatnosti vedení nemocnic vypovídali podle Kottové před soudem všichni jejich ředitelé.

Obhájce jednatele zdravotnické firmy Hospimed Jindřicha Řeháka Jaroslav Marek řekl, že se u jeho klienta nepodařilo prokázat vinu.

Hospimed podle obžaloby vyhrál po předchozí domluvě za úplatek zakázku na vybavení nemocnice v Kolíně. Státní zástupce žádá pro Řeháka pětiletý trest vězení.

Obhájce Marek uvedl, že se obžalobě nepodařilo prokázat, jakým způsobem se Řehák údajně podílel na korupčním systému týkajícím se zakázek. Státní zástupce Petr Jirát to podle něj v obžalobě nepopisuje.

Nynější jednání se týká devíti obžalovaných, případ Ratha a organizátorky údajně podezřelých tendrů Lucie Novanské projedná soud zvlášť. Závěrečné řeči začaly tento týden – v úterý a ve středu mluvil Jirát, který pak navrhl tresty od dvou do devíti let vězení a dvě podmínky. Následovali advokáti obžalovaných, kteří většinou chtějí pro své klienty zproštění obžaloby.

Jednání bude pokračovat příští týden od úterý, kdy přednesou závěrečné řeči zbývající obžalovaní. Mají pak ještě právo na takzvané poslední slovo.

První na řadě bude podnikatelka ve stavebnictví Ivana Salačová, která se jako jediná přiznala ke korupci. Jirát pro ni žádá pozici spolupracující obviněné a tříletou podmínku. O samotném uznání pozice rozhodne soud při verdiktu. Její obhájce Vojtěch Veverka požádal soud o podmíněný trest o rok nižší.

Obžaloba se týká údajné korupce při stavebních a zdravotnických tendrech ve Středočeském kraji. Ovlivněné prý byly zakázky na opravu zámku Buštěhrad a gymnázia Hostivice a modernizaci několika krajských nemocnic. Mezi obžalovanými jsou kromě Kottových a Ratha zejména šéfové a manažeři firem.

Rath podle Jiráta věděl o machinacích coby hejtman kraje a údajně bral úplatky. Hrozí mu až 12 let vězení. Exposlanec to odmítá.

Policie Ratha zadržela v květnu 2012 a soud ho pak poslal do vazby, odkud byl propuštěn v listopadu 2013. Soud případ projednává od srpna téhož roku.

Související