Hejtmanem Karlovarského kraje byl v pondělí zvolen Martin Havel (ČSSD). Po rezignaci Josefa Novotného (ČSSD) povede novou, širokou koalici všech stran v krajském zastupitelstvu bez KSČM. Ta před dvěma lety v kraji volby vyhrála a do nedávna tvořila koalici se sociálními demokraty.

Havel získal v tajné volbě 32 z 37 platných hlasů. To znamená, že pro něj musel hlasovat minimálně jeden člověk z KSČM. Tři zastupitelé byli proti, dva se zdrželi.

"První na řadě bude, že si musíme říct s novou radou priority. To znamená, na kterých projektech se bude pracovat přednostně a které přijdou na řadu později. A samozřejmě příprava na nové programové období," řekl po svém zvolení Havel.

Zásadní programové problémy podle něj uvnitř koalice nejsou. Všechny zúčastněné strany se budou snažit dokončit rozjeté projekty, například rekonstrukci karlovarské nemocnice, opravy silnic a podobně. Programové prohlášení chce nová koalice mít do příštího jednání zastupitelstva.

V radě zasednou za ČSSD kromě Havla Jakub Pánik, Edmund Janisch a Miloslav Čermák, za ODS Petr Šindelář a Jiří Červenka, za Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí (HNHRM) Josef Hora a Dalibor Blažek, za TOP 09 STAN Petr Zahradníček.

Kromě hejtmana bude mít kraj pět náměstků, z toho dva uvolněné, Čermáka a Pánika. Uvolněným členem rady bude i Janisch. Uvolnění členové rady tak budou všichni z ČSSD. Naopak funkce náměstků, byť neuvolněných, dostala každá ze čtyř stran koalice.

Koalice nyní v 45členném zastupitelstvu disponuje 26 hlasy. Zatím nejistý je podpis bývalého hejtmana Josefa Novotného (ČSSD) pod koaliční dohodu. Ten se z pondělního jednání zastupitelstva omluvil.

Ačkoli nové koaliční strany v pondělí zvolily hejtmana a radu, dosavadní opozice bere dohodu jako krajní kompromis. Například zastupitel a senátor Jan Horník (STAN) novinářům řekl, že pro Jakuba Pánika nebo Jiřího Červenku (oba ČSSD) by nehlasoval.

Pánik byl přitom problematickým i v předchozím jednání ČSSD s bývalým koaličním partnerem KSČM. Když na nátlak svých spolustraníků rezignoval bývalý hejtman Josef Novotný (ČSSD), byl Pánik kandidátem na hejtmana. KSČM jej ale odmítla a šestiletá koalice skončila.

"V osobě Pánika se spojuje jak moc hospodářská, protože je místopředsedou krajské hospodářské komory, a zároveň bude prvním náměstkem a ještě bude mít na starosti zdravotnictví a dopravu. V podstatě bude mít větší moc než hejtman," míní Horník.

"Pánik miluje moc a miluje peníze," dodal.

Pánik na to reagoval tím, že Horník ho hodnotí z pohledu 15 let opozičního politika. "Já jsem sem přišel rok a půl makat," řekl.

Zastupitelka a krajská předsedkyně STAN Jitka Pokorná uvedla, že nově zvolená koalice je udržovací. "Hlavním cílem je dovést kraj do řádných voleb," konstatovala.

Přestože novou radu podpořili i zastupitelé za ALTERNATIVU, v radě nezasednou. Strana chtěla do rady dosadit Jiřího Kotka, s tím ale nesouhlasili ostatní partneři.

V 45členném krajském zastupitelstvu má KSČM 14 hlasů, ČSSD 13, pět křesel patří ODS a Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí, ALTERNATIVA má čtyři křesla a TOP 09 + Starostové také čtyři.

Martin Havel se narodil v roce 1966. Vystudoval dvě vysoké školy - práva a ekonomii. Zastával různé funkce u celní správy, byl ředitelem celního úřadu či ředitelem pobočky Československé obchodní banky v Karlových Varech. V letech 2008-2012 byl prvním náměstkem hejtmana, od roku 2012 náměstkem hejtmana Karlovarského kraje.

Zároveň je místopředsedou ČSSD v Karlovarském kraji.

Související