Šéfa armádní logistiky Vladimíra Halenku obviněného kvůli údajně nevýhodnému prodeji nepotřebné vojenské techniky ministr obrany Martin Stropnický (ANO) v pondělí zbavil funkce. Informoval o tom v úterý mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Do skončení trestního řízení je Halenka zařazen do takzvané personální dispozice, bude například dostávat méně peněz a úkoly mu bude dávat jeho nadřízený.

Halenka byl ředitelem sekce podpory ministerstva obrany, která řídí armádní logistiku, komunikační a informační systémy či vojenské zdravotnictví. Náčelník generálního štábu Petr Pavel už na konci minulého týdne uvedl, že podá ministrovi návrh na Halenkovo dočasné zproštění výkonu funkce.

V kauze nezákonného převodu majetku ministerstva obrany na jiné subjekty byli obviněni čtyři lidé, stíháni jsou na svobodě. Mezi obviněné patří podle médií kromě Halenky bývalý ředitel společnosti VOP CZ v Šenově u Nového Jičína Adolf Veřmiřovský, exředitel někdejší armádní Agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem Josef Lachman a jeho zástupce Roman Pavlík.

Vyšetřování se týká odprodeje hlavně kolové a pásové vojenské techniky a náhradních dílů k ní ve veřejných soutěžích nebo v přímém prodeji. Úředníci údajně věci prodali za nižší ceny, než za které je prodat mohli.

Policie kvůli případu provedla několik domovních prohlídek, a to i u majitele zbrojařské firmy Excalibur Group Jaroslava Strnada. Z této společnosti dosud nikdo obviněn nebyl. Minulou středu byl u výslechu také bývalý generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita, ani ten obviněn nebyl.

Obvinění jsou podezřelí z porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první trestný čin hrozí dva až osm let vězení, za druhý pět až 12 let vězení.

Související