Bývalý ministr obrany Alexandr Vondra přitížil u soudu manželce expremiéra Petra Nečase Janě Nečasové (dříve Nagyové) a důstojníkům Vojenského zpravodajství, obžalovaným ze zneužití armádní rozvědky.

Vondra v roli svědka soudu řekl, že nevydal žádný pokyn k tajnému sledování Nečasovy bývalé manželky Radky. Dokonce ani nevěděl, že vojenští špioni jsou Nečasové v patách. Ministr přitom musí podle zákona každou podobnou akci schválit.

Vondra se ale podle svých slov o všem dozvěděl až poté, co kauza v červnu 2013 vypukla a začala plnit titulky českých médií. 

"Ta zpráva mě zastihla v zahraničí a nevěřil jsem vlastním uším. O sledování Radky Nečasové v době, kdy jsem byl ministr obrany, i poté, jsem nic nevěděl," prohlásil Vondra před soudem. Řekl také, že pokládá za nemožné, aby Nagyová ze své tehdejší pozice šéfky premiérova kabinetu úkolovala Vojenské zpravodajství. Podle něj mu maximálně mohla sdělit své poznatky.

"Žádost o sledování Radky Nečasové mi předložena nebyla, sám jsem takový pokyn Vojenskému zpravodajství rozhodně neuložil," odpověděl Vondra na dotaz žalobce.

"Pokud jsou nasazeny technické prostředky ke sledování, pokaždé byl ministr žádán o souhlas písemnou formou. Pokud souhlas není, obecně by k nasazení technických prostředků nemělo dojít," uvedl s tím, že technickými prostředky se míní odposlechy.

Bývalý premiér Petr Nečas mu ale nikdy nesdělil, že by jeho rodina byla jakkoliv ohrožena. Vondra u soudu popisoval, že on sám měl v době ministrování podezření, že je sledován.

"Někdo si mě fotil, když jsem měl schůzku, jelo za mnou nějaké auto. Já jsem se o informace podělil s Vojenským zpravodajstvím, sdělil jsem to Páleníkovi (Ondrej Páleník je jedním z obžalovaných - pozn. red.), podruhé jsem o tom informoval vojenskou policii," prohlásil Vondra.

Zda skutečně sledován byl a kdo za špiclováním mohl stát, ale bývalý ministr obrany nevěděl. A nezjistily to ani útvary, na které se obrátil.

Vondra působil v Nečasově vládě ve funkci ministra obrany od července 2010 do prosince 2012. Nagyová podle obžaloby zadala sledování Radky Nečasové na podzim 2012. Státní zástupci staví obvinění na tom, že sledování bylo nezákonné, protože se uskutečnilo bez vědomí a souhlasu Vondry jako ministra.

Související