Klíčovým náměstkem nastupujícího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) se stane Michal Franěk, který stejně jako Pelikán přišel loni na justici z ministerstva financí. Uvedly to středeční Lidové noviny. Současný náměstek Pelikán se oficiálně ujme ministerské funkce ve čtvrtek.

Vystudovaný právník Franěk pracuje ve státní správě od roku 2005. Vedl legislativu v Komisi pro cenné papíry, poté na financích řídil odbor finančních trhů. Na ministerstvu spravedlnosti dosud odpovídal za chod legislativní sekce.

Podle listu se přitom spekulovalo o tom, že Pelikán bude prosazovat na svoje křeslo prvního náměstka Kláru Cetlovou, s níž rovněž přišel na úřad z ministerstva financí. Jakýmsi "handicapem" Cetlové je ale prý vztah s vlivným podnikatelem Danielem Křetínským. Ten je mimo jiné předsedou představenstva a spoluvlastníkem Energetického a průmyslového holdingu (EPH).

Ministerstvo chce pod novým ministrem zlepšit prosazování zákonů ve sněmovně. Problém ale je, že Pelikán není poslancem a podle deníku mu chybějí "ostré politické lokty", stejně jako jeho nejbližším spolupracovníkům. Proto Pelikán údajně uvažuje o jmenování náměstka se speciálním úkolem - lobbingem především u poslanců.

Ministerstvo spravedlnosti má podle svých internetových stránek v současné době čtyři náměstky - Pelikán řídí justici a legislativu, Petr Jäger má na starosti úsek mezinárodní a ústavněprávní a Miroslav Zábranský je náměstkem pro ekonomiku a vnitřní správu. Čtvrtým náměstkem je Vladimír Zimmel odpovědný za trestní politiku.

Související