Policisté navrhli obžalovat patnáctičlennou skupinu lidí v čele s vlivným íránským obchodníkem s ropou Shahramem Abdullahem Zadehem z daňových úniků za 2,3 miliardy korun. Uvedla to Česká televize.

Gang podle kriminalistů dovážel z Německa a Slovinska pohonné hmoty a poté prostřednictvím řetězce více než šesti desítek firem s nastrčenými bílými koňmi šidil stát na daních pomocí falešných daňových přiznání.

"Vyšetřování již bylo ukončeno, do konce února probíhalo seznamování se spisem a policejní orgán již předložil návrh na obžalobu. Já se nyní spisem zabývám," řekl dozorující státní zástupce Aleš Sosík z brněnské pobočky olomouckého vrchního státního zastupitelství.

Obžalobu chce prý soudu poslat do týdne. Pokud by žaloba nebyla podána do 19. března, musel by podle ČT brněnský krajský soud propustit Zadeha z vazby.

Daňové úniky vznikly od března 2012 do června 2013 při dovozu 409 milionů litrů pohonných hmot z Německa a Slovinska. Hlavní organizátory obřích daňových podvodů zadržela protikorupční policie loni v březnu.

Celkem 15 osob je stíháno pro zvlášť závažný zločin krácení daně, poplatku a podobné povinné platby a také z účasti na organizované zločinecké skupině. Hrozí jim devět až třináct let vězení.

Ve vazbě zůstává podle České televize už pouze Zadeh a údajně jeho pravá ruka Daniel Rudzan. Za íránského obchodníka s ropou nabídlo prý osm lidí složení kauce ve výši 80 milionů korun.

Související