Česká kontrarozvědka před méně než rokem identifikovala ruského diplomata jako rizikovou osobu dopouštějící se špionáže. V dalších týdnech odhalila další dva muže - a ze stejného důvodu je označila za nežádoucí v České republice. Informuje o tom týdeník Respekt.

Podle jeho zdrojů z vlády ruský diplomat nebyl akreditovaný na ruské ambasádě a do Prahy zavítal na přechodnou dobu z jiné země, kde působil. "Co přesně dělal, není jasné, faktem je, že zpravodajci podnikli kroky, které vedly k tomu, že agent musel urychleně opustit zemi," píše týdeník.

Z další dvojice mužů byl jeden zaměstnancem ruské ambasády v Praze a druhý mířil do Česka na misi. Vláda nechtěla konflikt veřejně eskalovat (v diplomatických kruzích se to obvykle nedělá), navíc se obávala reciproční reakce Moskvy. Proto nepřistoupila k jejich vyhoštění, ale snažila se problém řešit v tichosti. Prvnímu muži tak české úřady neprodloužily vízum, druhý nedostal povolení k pobytu.

Ruské ministerstvo ale odpovědělo stejně razantně, a to zásahem proti dvěma českým diplomatům. "První pracoval na české ambasádě v Moskvě, druhý tam směřoval. Aniž byli z něčeho obviněni, ruské úřady jim neumožnily pokračování pobytu v Rusku, respektive příjezd do země (rovněž prostřednictvím víz)," uvádí Respekt.

Nynější střet s Ruskem kvůli špionům ale není ojedinělý. Před šesti lety byli vyhoštěni dva ruští agenti. Vyvrcholil tak téměř rok trvající souboj Severoatlantické aliance s Ruskem o to, zda se podaří rozbít jeho mezinárodní a dobře organizovanou síť agentů.

Související