Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek jmenoval novým ministrem spravedlnosti pětatřicetiletého Roberta Pelikána. Ve vládě nahradí Helenu Válkovou, která rezignovala k 1. březnu. Oba vybralo hnutí ANO. Pelikán dosud působil na ministerstvu jako první náměstek pro legislativu a justici a ministerstvo po demisi Válkové řídil.

Zeman během slavnostního aktu na Pražském hradě vytkl politikům "nedorozumění", které vyvolala Válková svou rezignací. Podala sice sama demisi, později ale řekla, že to bylo na přání ANO. Šéf hnutí Andrej Babiš i Pelikán ale tvrdí, že se pro odchod z vlády rozhodla sama. Zeman politiky vyzval, aby příště hovořili jasnou řečí. "Nechce-li někdo podat demisi, nechť ji nepodává, chce-li někdo někoho odvolat, nechť ho odvolá," řekl Zeman při jmenování, kterého se účastnila i Válková. 

Komentář

Jiří LeschtinaJiří Leschtina:

Spravedlnost podle ministra Pelikána

 

Resort teď potřebuje pevnou ruku - tímto bojovným prohlášením doprovodil Andrej Babiš příchod nového ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, jehož právě jmenoval prezident. Takže je načase se ptát, kdo onou tvrdou rukou bude vládnout a na koho má dopadnout.

Celý komentář čtěte - ZDE

Pelikánovi řekl, že má před sebou řadu neodkladných úkolů. "Jsem rád, že mě pan nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman informoval, že už jste se v zásadě dohodli na zákonu o státním zastupitelství," řekl prezident. "Je-li tomu tak, těším se, že půjde v dubnu do vlády a později do Parlamentu a ke mně," dodal.

Bude prý rád, když se nový ministr bude zabývat i vlekoucí se diskusí o soudcovské samosprávě a "nesmírně citlivou záležitostí", kterou jsou platy soudců. Ohledně platů soudců poděkoval bývalé ministryni Válkové za to, jak situaci řešila.

"Funkce se ujímám s pokorou, odvahou a odhodláním. Myslím, že všechny tyto tři vlastnosti budu velmi potřebovat," prohlásil po složení slibu člena vlády Pelikán. Za své priority pokládá vedle zákona o státním zastupitelství také problematiku exekutorů či insolvencí. "Čeká mě boj s insolvenční mafií, čeká mě boj s těmi, kdo obchodují s lidskou chudobou," řekl nový ministr spravedlnosti.

Po poledni Pelikána oficiálně uvede do úřadu premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. Ministerský předseda už dříve označil za výhodu to, že Pelikán se v problematice ministerstva orientuje a nebude se muset s resortem seznamovat. Od Pelikána čeká větší komunikaci s koaličními zákonodárci a aktivnější přístup k prosazování ministerských návrhů, než měla Válková. Pelikánovým handicapem může být, že není poslancem a nemá politické zkušenosti.