O místo ve vedení sociální demokracie budou na pátečním sjezdu bojovat tři ženy.

Místopředsedkyní chce být vedle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové-Tominové a náměstkyně ministra zdravotnictví Lenky Tesky Arnoštové také předsedkyně Sociálně demokratických žen Jindřiška Maršová.

Nominaci získala minulou sobotu právě od Sociálně demokratických žen.

Do vedení nekandiduje poprvé, vždy ovšem skončila s minimální podporou a nejinak tomu s vysokou pravděpodobností bude i letos.

Přesto chce ve svém projevu upozornit na témata, která ČSSD podle ní pomíjí nebo upozaďuje.

"Kandiduji proto, abych v programu sociální demokracie ohlídala, že nebudou omezována práva žen, například právo na reprodukční zdraví, antikoncepci a přístup k umělému přerušení těhotenství," uvedla.

Podle Maršové ČSSD lehce pustila téma restitucí. "Měli jsme se aspoň pokusit zkrátit dobu výplaty peněz církvím. Nelíbí se mi ani nerovnost vůči restituentům z roku 1990," řekla. Delegátům chce říci, že restituce jsou podle ní největší odpustek církví pravicovým stranám.

Naopak témata, která byla doménou ČSSD, podle Maršové strana přepouští svým soupeřům. "Hnutí ANO jsme nechali například téma hazardu nebo exekucí," zdůraznila. Podle Maršové by se socialisté měli zasadit o zvýšení životního a existenčního minima. "Protože z toho jsou vypočítávány další dávky, například příspěvek na péči," zdůvodnila.

Podle stanov strany musí být ve vedení vždy alespoň jedna žena. Premiér Bohuslav Sobotka se nechal slyšet, že letos by rád viděl ženy dvě.

Související