ČSSD se zavedením kvót pro ženy na kandidátkách zařadila po bok ostatních sociálnědemokratických stran Evropy. Rozhodnutí delegátů sjezdu, který odpoledne skončil v Praze, ocenily Jana Smiggels Kavková z organizace Fórum 50 % a politoložka Vysoké školy ekonomické Vladimíra Dvořáková. Na kandidátkách ČSSD do krajů a sněmovny má být nově 40 procent žen. I když formulace neřeší pořadí kandidátek, čímž hrozí, že ženy budou na nevolitelných místech, jde podle obou o krok kupředu.

"Já jsem rád, že jsme tímto ženy alespoň povzbudili k tomu, aby zvýšily svůj zájem za sociální demokracii kandidovat," komentoval rozhodnutí sjezdu premiér a předseda ČSSD Sobotka. Věří, že to, že ženy obsadí jen spodní příčky kandidátek, nehrozí. Jednak to podle něj zajistí v sobotu schválená změna sestavování kandidátek a počítá i s tlakem veřejnosti, aby k této praxi nedocházelo. "Já předpokládám, že těch 40 procent žen, a někde možná i více, tak bude rozptýleno po celé kandidátní listině," uvedl.

"Alespoň přihlášení se k těmto principům je velký pokrok. U starší generace v ČSSD dřív toto téma vyvolávalo alergické reakce," řekla Dvořáková. Nové stanovy sice nezaručují ženám, že se dostanou na přední místa kandidátek, ale voliči je budou moct zakroužkovat, uvedla Dvořáková.

Za revoluční Dvořáková označila, že v předsednictvu vládní ČSSD jsou od pátečního večera hned dvě ženy - ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová a náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová. Jedno místo pro ženu totiž podle Dvořákové dosud znamenalo pouze to, že tam žena být musí za každou cenu. Výsledek hlasování o složení předsednictva je skvělou zprávou i podle Kavkové, doufá, že to bude signálem také pro další strany.

Sdružení Fórum 50 % o požadavcích na zastoupení žen v politice se zástupci ČSSD jednalo. "Je škoda, že opatření neřeší pořadí žen na kandidátkách," řekla Kavková. Tuto slabinu záměru podle ní mělo vyrovnat, že kandidátky bude skládat celá členská základna.

Sjezd přijal změnu stanov, podle níž o konečné podobě kandidátní listiny rozhodnou v přímém hlasování všichni členové ČSSD v příslušném obvodu. Podle neúspěšného kandidáta na prvního místopředsedu strany Jiřího Dienstbiera otevírají schválené úpravy stanov prostor pro to, aby se kandidátky nevytvářely zdola, jak zamýšlelo referendum, ale sestaví je vedoucí složky a pak je předloží členům ke schválení. Konkrétní způsob sestavování kandidátek teprve určí volební řád, připravený ústředním výkonným výborem ČSSD.

Dvořáková, která není příznivkyní kvót pro ženy v politice, zdůraznila, že klíčové je, aby se v politice otevřel prostor pro ženy úpravou stranického života. To znamená, aby měly možnost sladit rodinný život s povinnostmi vyplývajícími z členství ve straně. Ženy by podle ní měly dostat možnost růstu, aby byly vedoucí týmy diverzifikované, tudíž efektivnější.

Související