Sobotní obecní volby ve čtyřech desítkách obcí táhly. Na některých místech přišly nové zastupitele do čtvrté hodiny odpolední vybrat i více než dvě třetiny voličů. Z obecně vysoké volební účasti se vymykala Březová na Karlovarsku, kde k urnám do té doby přišlo 35 procent ze 440 voličů.

Občané hlasovali tam, kde se loni v říjnu nová zastupitelstva rozpadla nebo vůbec nesešla kvůli protestní rezignaci části členů.

V pěti obcích Plzeňského kraje se volební účast pohybovala mezi 51 a více než 70 procenty. Nejvyšší byla v Hamrech na Klatovsku, kde přišlo k urnám přes 70 procent ze 111 voličů. Nejméně jich bylo v sobotu odpoledne v Kopidle na severu Plzeňska, kde odvolilo 54 ze 106 voličů. Kolem 70 procent lidí přišlo do volební místnosti v Maňovicích na Klatovsku, kde mají jen 51 voličů. Více než 57procentní účast z 232 voličů hlásil příhraniční Babylon na Domažlicku. A 61 procent z 261 lidí už hodilo lístek do urny v Těškově na Rokycansku.

Více než dvě třetiny občanů do čtvrté hodiny odpolední odvolily v Malé Vrbce na Hodonínsku. V nejmenší obci Horňácka má volební právo 149 lidí. Na jižní Moravě se volilo také v Tavíkovicích na Znojemsku, kde se stejně jako v Malé Vrbce zastupitelstvo hned po volbách rozpadlo.

Na asi 69 procent se vyšplhala volební účast v Třebnouševsi na Jičínsku, kde k urnám přišlo 169 z 246 voličů. V řádných volbách na podzim byla účast ještě o deset procentních bodů vyšší.

Od cesty do volebních místností nevlídné počasí neodradilo lidi ani ve čtyřech obcích na severu Čech. Čilý ruch panoval ve volební místnosti na zámečku v obci Rokle na Chomutovsku. Více než polovina oprávněných voličů vhodila svůj hlas v Křimově na Chomutovsku. V příhraniční obci očekávali celkovou účast kolem šedesáti procent.

Ve Šluknovském výběžku se rozhodovalo o vedení obce Doubice. "Už odhlasovalo 65 procent lidí, a to tu ještě nebyly rodiny, které obvykle také chodí," popsala předsedkyně volební komise Irena Čapková. Šedesátiprocentní volební účast byla po čtvrté hodině v Janově Dole na Liberecku.

Ve středních Čechách, kde se volby konaly ve 14 obcích, se volební účast pohybovala přes 50 procent. V Hvězdonicích na Benešovsku odvolilo 62 procent a nedalekém Xaverově 65 procent, v Kmětiněvsi na Kladensku byla účast 55 procent. Rovná polovina oprávněných voličů dosud zamířila k volebním urnám v Tuřanech na Kladensku a Opočnici na Nymbursku. O něco méně lidí dorazilo k volbám v Mrzkách na Kolínsku, které po 16. hodině hlásily účast 47,3 procenta.

Ve středních Čechách se volilo také v Drahňovicích na Benešovsku, Dřínově na Kladensku, Hrušově na Mladoboleslavsku a Lhotě, Tehovci, Křížkovém Újezdu, Nučicích a Pohoří u Prahy.

Více než polovina ze čtyř stovek voličů přišla k urnám v Domašově nad Bystřicí na Olomoucku. Přibližně polovina přišla také v obci Sušice na Uherskohradišťsku ve Zlínském kraji.

Související