Lídr hnutí ANO, podnikatel a ministr financí Andrej Babiš by se neměl vydat cestou Silvia Berlusconiho. Řekl to vůdce evropských socialistů Ital Gianni Pittella, který se v Praze zúčastnil sjezdu ČSSD. Bývalý italský premiér Berlusconi je považován za symbol koncentrace mediální a politické moci. Babiš je k němu někdy kvůli vlastnictví mediální skupiny Mafra přirovnáván.

"Česká republika nepotřebuje, aby se tu objevil "Berlusconino", jakási odnož pana Berlusconiho," řekl Pittella. Šéf druhé nejsilnější frakce Evropského parlamentu doufá, že Babiš se cestou Berlusconiho nevydá.

Pokud se Babiš bude chovat konstruktivně, současná vládní koalice může fungovat, soudí Pittella. Varoval ale před populismem. "Pokud je někdo ve vládě, musí být schopen hlavně činit rozhodnutí, ne něco jen prázdným způsobem proklamovat," řekl.

Berlusconi byl v Itálii kritizován za to, že prostřednictvím své mediální skupiny Mediaset údajně ovlivňoval veřejné mínění ve svůj politický a podnikatelský prospěch. Za daňové úniky byl odsouzen ke čtyřem letům vězení, které mu ale byly díky amnestii a věku změněny v jeden rok veřejně prospěšných prací. Italští socialisté byli vůči Berlusconimu v opozici.

Pittella také řekl, že evropští socialisté se necítí ohroženi vlnou levicových protestních hnutí, jako je řecká Syriza nebo španělští Podemos. "Občané snad pochopí, kdo se v posledních měsících snaží o to, aby byl už konec těm úsporným opatřením, aby byl podpořen růst, aby byla podpořena pracovní místa, proti těm, kdo jenom žvaní," řekl.

Babiš vstoupil na mediální trh, stejně jako do vysoké politiky v roce 2013. Koupil tehdy skupinu Mafra, vydavatele MF Dnes a Lidových novin.

Související