Ministr zemědělství Marian Jurečka nebude na sjezdu lidovců kandidovat na funkci předsedy strany. Řekl to v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes a potvrdil to na tiskové konferenci. Současný předseda KDU-ČSL, vicepremiér Pavel Bělobrádek, už v prosinci uvedl, že svou funkci bude obhajovat. Sjezd lidovců se uskuteční v květnu ve Zlíně a Bělobrádek nejspíš nebude mít protikandidáta.

Jurečka řekl, že se po dlouhé úvaze rozhodl neucházet o křeslo předsedy. "Jestliže má dnes KDU-ČSL oproti ostatním politickým stranám velkou exkluzivitu, spočívá v tom, že vedení je jednotné. Myslím, že byť každý můžeme mít nějaké výhrady vůči sobě či vůči okolí - nikdo nejsme dokonalý - tak nemám tak zásadní výhrady, abych přinesl nějaký úplně jiný způsob směřování KDU-ČSL," uvedl.

Řekl také, že s Bělobrádkem úzce spolupracuje a nevidí důvod dělat politiku KDU-ČSL nějak jinak. Označil taky za luxus, že KDU-ČSL je posledních pět let jednotná. Kandidovat nechce proto, aby křesťanské demokraty neštěpil.

V tiskovém prohlášení Jurečka uvedl, že jej někteří členové strany vyzývali, aby na předsedu kandidoval. "Poctivě jsem tuto variantu zvažoval, všechna její pro a proti. Zvažoval jsem případné dopady na rodinu, na moji práci ministra zemědělství a na fungování KDU-ČSL," podotkl.

Bělobrádek v úterý řekl, že na rozdíl od šéfa a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky nebude veřejně říkat, koho by si přál do stranického vedení. Nynější předsednictvo podle něho odvedlo dobrý výkon, obměna se ale čeká, protože někdo už ve funkci nebude chtít pokračovat. "Nicméně myslím si, že vítězná sestava se nemění," zdůraznil předseda lidovců. 

Kandidaturu Bělobrádek oznámil v prosinci, když řekl, že bude do čela KDU-ČSL kandidovat, ale pravděpodobně na dlouhou dobu naposledy. Nynější předseda KDU-ČSL je místopředsedou vlády pro vědu, výzkum a inovace.

Za jeho vedení se KDU-ČSL dokázala v roce 2013 vrátit po několikaleté pauze do Sněmovny, před delegáty sjezdu se může vykázat také dobrými výsledky lidovců v posledních evropských i komunálních a senátních volbách.