Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk ve středu nařídil kyjevské prokuratuře připravit žalobu na Rusko k Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu. S odvoláním na názory expertů premiér prohlásil, že nedávný projev prezidenta Vladimira Putina o anexi Krymu vykazuje známky porušení mezinárodního práva. Rusko Jaceňukovy kroky odmítlo komentovat.

Putin otevřeně promluvil o okolnostech ruského záboru v dokumentárním filmu, který o víkendu vysílala ruská televize. V rozporu se svými loňskými projevy přiznal, že referendu o připojení Krymu k Rusku předcházela ruská ozbrojená intervence. Zapojeny do ní byly oddíly ruské námořní pěchoty a agenti vojenské rozvědky GRU. Moskva byla rovněž připravena uvést do pohotovosti své jaderné prostředky.

Putinovy výroky podle Jaceňuka podrobili expertíze kyjevští právní odborníci. "Došli k závěru, že prezidentova slova vykazují příznaky porušení mezinárodního práva. Jde o přímé příkazy k anexi Krymu a k provedení vojenské intervence proti Ukrajině," řekl premiér. Na základě těchto závěrů dostaly ministerstvo zahraničí a generální prokuratura pokyn vypracovat žalobu na Rusko k haagskému soudu.

Rusko Jaceňukův krok odmítlo komentovat. "Neznáme podrobnosti, nemůžeme k tomu nic říct," řekl kremelský mluvčí Dmitrij Peskov.

Ukrajinská tajná služba SBU ve středu oznámila, že shromáždila tři svazky důkazů o zločinech proti lidskosti, kterých se údajně dopustili separatisté na východě země. I tento materiál má být podkladem pro podání žaloby v Haagu. Důkazy prý mimo jiné svědčí o lékařských pokusech na vězních a o brutálních popravách. Podle listu Ukrajinska pravda se důkazy zakládají na výpovědích osvobozených ukrajinských zajatců.

Rusko slaví roční výročí anexe Krymu

Přes 100.000 manifestantů ve středu přišlo do centra Moskvy oslavit roční výročí připojení Krymu k Rusku. Koncert vlasteneckých písní všech žánrů nazvaný "Společně" připadl na výročí dne, kdy ruský prezident Vladimir Putin spolu s proruskými krymskými předáky podepsal dekret o anexi. Akce, kvůli níž byla přerušena schůze ruského parlamentu, vyvrcholila krátkým pozdravem hlavy státu.

Po celé zemi se konalo na 140 oslavných akcí, v nichž vyhrávaly vojenské kapely, hovořili váleční veteráni a smíšené sbory zpívaly válečné a patriotické písně. Bezpečnostní složky spočítaly, že účast celostátně dosahovala počtu 365.000 lidí. Podle kritiků musela část z nich, zejména studenti a školáci, dorazit na manifestace povinně.

Připojení Krymu k Rusku a jeho plánům do budoucna byla dnes v Kremlu věnována i zvláštní porada, kterou řídil Putin. "Blahopřeji obyvatelům Krymu a všem občanům a děkuji těm, kdo na Krymu a v Sevastopolu žijí, za vytrvalost a statečnost, kterou před rokem projevili," vzkázal z porady prezident občanům prostřednictvím agentury TASS.

Rusko podle Putina dobře vědělo, že kvůli Krymu bude čelit pokusům o mezinárodní izolaci. "Sankce ale nejsou osudové, i když škodí naší práci," řekl prezident. Problémy obyvatel Krymu je třeba řešit bez průtahů, aby se splnila očekávání krymských obyvatel. "Na chyby byrokratů je třeba bleskově reagovat," řekl ruský vůdce.

Slibovaná prosperita podle ruských médií ani po roce na Krym nedorazila, aniž by se ovšem snížilo nadšení místních Rusů ze spojení s Ruskou federací. Země se potýká s následky sankcí a propadu kurzu rublu, které Krym postihly možná víc než samotné Rusko. Nárůst platů a penzí zcela pohltila inflace, poloostrov se potýká s nedostatkem energie a vody, vázne dopravní spojení s ruskou pevninou.

Krymská autonomní vláda nedávno schválila plán obnovy Krymu rozpočítaný do roku 2020. Kromě posílení hospodářské soběstačnosti "pětiletka" počítá s rozvojem krymské turistiky, strádající anexí, s položením kabelu vysokého napětí z Krasnodarského kraje a s vybudováním mostu přes Kerčský průliv. Současně s tím se krymské vedení i Moskva snaží řešit problém vzpurných krymských Tatarů, kteří si stále hlasitěji stěžují na národností útlak a politické represe.

Pokud se ve středu v Moskvě moderátorům občas jen s potížemi dařilo udržovat nadšení přihlížejících, situace se změnila v okamžiku, kdy manifestanty přišel pozdravit Putin. Jeho slova o Krymu jako kolébce ruských dějin a o potřebě podpořit zápas krymských krajanů v době ohrožení vyvolala vřelý souhlas přítomných. "Pokusy vnutit Rusku cizí vůli jsou marné," prohlásil v krátkém projevu prezident.

Řekl také, že Rusko překoná všechny překážky kladené zvenčí. "Překonáme všechny problémy a těžkosti, které se na nás snaží svalit zvnějšku," řekl Putin davu na koncertu u Kremlu. Moskva prý udělá vše pro narovnání vztahů s Ukrajinou.

Oslavy krymské anexe v Rusku probíhají doslova pod rachotem děl a tanků. Ruská armáda je na nohou, po celé zemi probíhají manévry za účasti desetitisíců vojáků, moderní bojové techniky, válečného loďstva a letectva. Ministr obrany Sergej Šojgu dnes provedl prověrku ruských námořních jaderných sil, vojenská cvičení jsou v plném proudu v Arktidě i v Arménii, na Sachalinu i v Kaliningradu, na Uralu i v Povolží, v Baltském, Černém i Severním moři.