Ostravská radnice oslovila ukrajinský Doněck ohledně další spolupráce. Město na východě Ukrajiny ovládají od loňského dubna proruští separatisté. Podle radnice povstalci na dopis dosud neodpověděli. Pochlubili se jím ale na svém webu. Odpověď, která do Ostravy dosud nedorazila, zveřejnila doněcká městská rada na svých facebookových stránkách.  

"Doněcká administrativa obdržela dopis od oddělení vnějších a zahraničních vztahů města Ostravy s návrhem, abychom i nadále spolupracovali a rozvíjeli koncepci partnerství jako bratrská města," píše se na stránkách ZaDonbass.org pod titulkem Bratrské české město navrhlo Doněcku upevnění partnerství.

Ostrava je partnerským městem Doněcku od roku 2009. Situace se ale od té doby rapidně změnila. Zhruba měsíc po ruské anexi původně ukrajinského Krymu loni v březnu obsadili ruští radikálové sídlo gubernátora Doněcké oblasti. Jejím centrem je právě Doněck.

Tehdejší prozatímní prezident Ukrajiny Oleksandr Turčynov prohlásil, že Rusko se pokouší opakovat "krymský scénář". V květnu pak separatisté vyhlásili Doněckou lidovou republiku. Česká vláda ji ale neuznává.

Ostravská radnice, kde vládne ANO spolu s ČSSD a lidovci, na oslovení ukrajinského města nevidí nic špatného. "Oddělení vnějších a zahraničních vztahů magistrátu se obrátilo mailem na všechna partnerská města Ostravy s obecným dotazem, zda mají vypracovanou koncepci rozvoje vztahů se svými partnerskými městy," napsala HN mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

Postoj Ostravy k Doněcku a krizi na Ukrajině se podle ní shoduje s přístupem vlády ČR.

Jinak si ale ostravský dopis vysvětluje starosta Doněcku Igor Martynov. "Děkujeme Vám za Váš návrh pokračovat v partnerských vztazích mezi Doněckem a Ostravou. Vy a obyvatelé Vámi vedeného města chápete důležitost uzavření dohody o spolupráci," píše Martynov. Svůj ostravský protějšek Tomáše Macurovu (ANO) navíc zve na oficiální návštěvu a uzavření dohody o partnerských vztazích. Martynov Macurovi také garantuje bezpečnost v hlavním městě Doněcké lidové republiky. 

Jako chybu to radnice nevidí ani přesto, že sama uznává, že Ostravu poškozuje.

"Město Doněck se pokusilo využít tohoto oslovení k propagandistickým účelům, které mimochodem pro Ostravu nevyznívají příliš pozitivně," řekla také Vojkovská.

Smyslem partnerství měst je dlouhodobá mezinárodní spolupráce. Mimo jiné má projekt podporovat také ekonomické vazby podnikatelů či přátelské vztahy mezi organizacemi i úřady.

Ostrava o ukončení spolupráce s Doněckem, vzhledem k situaci na východní Ukrajině, neuvažuje. "Mezinárodní vztahy jsou v kompetenci zastupitelstva města Ostravy, které o podobném návrhu nejednalo," odpověděl na dotaz HN zastupující mluvčí magistrátu Petr Havránek.

Související