Hejtmani chtějí řešit s vládou a především s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) propad v daňových příjmech. Pokles podle šéfa Asociace krajů Michala Haška (ČSSD) letos představuje proti očekávání 15 až 20 procent. Hašek to řekl během pátečního zasedání Asociace krajů ve Štiříně u Prahy. Podle mluvčí Generálního finančního ředitelství Petry Petlachové však nelze ze současného poklesu dělat závěry, výnosy z daní by se měly postupně dostat na úroveň předchozích let.

Veřejné finance by měly být jedním z témat letošního prvního jednání hejtmanů s vládou, které je plánováno na středu. Zástupci krajů podle Haška mají informace, a to i od starostů měst, že se daňové správě v letošním roce nedaří vybírat daně.

"Zaznamenáváme pokles v distribuci daňových výnosů, který dosahuje zhruba 15 až 20 procent proti očekávání, a určitě je to situace, kterou budou muset řešit české veřejné finance jako celek," řekl Hašek. Hejtmany podle něj bude zajímat, jak se ministr financí postará o zlepšení výběru.

Například daňové příjmy měst a obcí v Libereckém kraji se od začátku letošního roku propadly až o pětinu. V rozpočtech chybí miliony korun, ohrožené jsou podle starostů hlavně investiční akce, velký dopad to může mít i na neziskové organizace, pro něž nebudou peníze. Důvodem propadu daňových příjmů jsou údajně i nově uplatňované slevy u daně z příjmů fyzických osob.

Podle mluvčí finančního ředitelství ale březnová čísla naznačují zlepšující se trend. Upozornila, že obce na začátku loňského roku obdržely z výnosů daní vyšší částky než obvykle, což porovnání zkresluje. Důvodem bylo to, že Finanční správa tehdy prověřovala, a tedy nevyplácela velký objem nadměrných odpočtů DPH u plátců, kteří nemají v tuzemsku sídlo ani provozovnu. Další příčinou je vracení přeplatků na dani pracujícím důchodcům, kteří letos dodatečně uplatňují slevu na dani za roky 2013 a 2014. Směrem dolů inkaso daně ovlivňují nižší ceny pohonných hmot a energií, pokles objemu stavební výroby, zavedení druhé snížené sazby DPH či předzásobení tabákovými výrobky, doplnila.

Podle nedávných informací ministerstva financí byly celkové příjmy rozpočtu ke konci února meziročně nižší o 26,2 miliardy a klesly na 205,4 miliardy korun. Představuje to zhruba jedenáctiprocentní propad příjmů. Největší pokles vykázalo inkaso spotřební daně z tabákových výrobků, které se snížilo o 16,6 miliardy korun. Důvodem je vysoké předzásobení tabákovými výrobky v souvislosti se zvýšením sazeb od loňského roku. O 9,7 miliardy na 36,9 miliardy korun klesl výběr DPH kvůli zadrženým odpočtům daně v loňském roce.

Hašek: Ministerstvo financí dluží 5,5 miliardy korun

Michal Hašek dále řekl, že ministerstvo financí dluží ministerstvu pro místní rozvoj a krajům 5,5 miliardy korun na projekty ze starého plánovacího období. Hejtmani to na středečním jednání s vládou chtějí řešit s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).

Hašek připomněl, že do konce roku se čerpají evropské peníze ještě ze starého období. Část prostředků ale podle něj kraje postrádají, protože je Babišův úřad podle Haška zatím neposlal ministerstvu pro místní rozvoj, a tudíž nejsou k dispozici regionům na financování již schválených projektů.

"Budeme chtít vysvětlení od Andreje Babiše, jak je možné, že jako ministr financí poslal krajům a ministerstvu pro místní rozvoj zhruba o 5,5 miliardy méně, než kolik má být vyplaceno ze schválených uzavřených smluv a běžících projektů," uvedl Hašek. "Je to velmi nepříjemná věc, nepříjemná především pro žadatele, kteří mají podepsané smlouvy," podotkl. Věří, že společně s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou dosáhne toho, že Babišův úřad chybějící prostředky uvolní.

Mezi dalšími tématy středečního jednání hejtmanů s vládou bude systémové financování modernizace, rekonstrukce a oprav mostů a silnic II. a III. třídy, financování jednotek sborů dobrovolných hasičů z fondů EU i národních zdrojů, projekty Evropských domů nebo příprava rozpočtu na rok 2016.