Před nedávnem týdeník Respekt informoval o tom, že české tajné služby odhalily před tři čtvrtě rokem tři špiony z Ruska. Nyní o jeho zjištění informuje i americký týdeník Newsweek, který přinesl rozhovor s někdejším náčelníkem Vojenské zpravodajské služby Andorem Šándorem.

Podle Šándora se Praha stala jedním z hlavních cílů ruských a čínských tajných služeb, které se snaží získat přístup k informacím NATO a oslabit status Česka v Evropské unii.

Před týdnem zveřejněný případ o odhalení tří ruských špionů není podle Šándora ojedinělým jevem. "Tento problém máme již delší dobu," řekl generál a dodal, že "situace je horší než za doby studené války, kdy špehové nevyzvídali na Čechy a Němce". Zároveň zmínil, že Američané po pádu železné opony své tajné agenty stáhli.

Nejvíce tajných služeb operujících na území České republiky pochází z Číny a Ruska. Jejich počet se navíc od eskalace konfliktu na Ukrajině podle Šándora "rozhodně zvýšil". O "extrémně vysokém" počtu ruských agentů hovoří i Bezpečnostní informační služba, podle které je 30 pracovníků ruské ambasády v Praze aktivními špehy.

Ruští špioni u nás byli a budou

"Byli jsme v jejich sféře informačního vlivu a Rusko naši zemi stále vidí jako odrazový můstek do EU a NATO," míní Šándor. Zároveň uvedl, že Moskvě nahrává názorová rozpolcenost českých politiků k postoji vůči Rusku a NATO. Rusové se prý snaží získat konkrétní informace týkající se energetických zdrojů a rezerv či strategických postojů tuzemských úřadů. Ojedinělé nejsou ani případy, kdy se Rusové snaží získat informace o místním vědeckém výzkumu.

"Dokládá to i podobnost mezi sovětskými a americkými letadly," míní Šándor a dodává, že "Rusové se zajímají i o tuzemský jaderný program a dodávky ropy a zemního plynu".

Andor Šándor byl mezi roky 2001 až 2002 náčelníkem Vojenské zpravodajské služby, posledních 13 let působí jako poradce a analytik v oblasti bezpečnosti.