Ukrajinský prezident Petro Porošenko napříště nedovolí oligarchům, aby si pořizovali soukromé armády operující mimo oficiální vojenské struktury. Porošenko to v pondělí prohlásil při návštěvě jedné z kyjevských vojenských akademií.

Reagoval tak na ostrý spor, který v minulých dnech propukl mezi ním a vlivným dněpropetrovským gubernátorem Ihorem Kolomojským.

Miliardář Kolomojskyj se koncem minulého týdne otevřeně vzepřel státní moci, když jím ovládané a financované jednotky obsadily sídlo státní ropné společnosti UkrTransNafta.

Oligarchu, který má ve firmě menšinový podíl, rozhořčilo rozhodnutí parlamentu o změně fungování státních akciových společností.

Kolomojskyj, nekompromisní odpůrce agresivních kroků Ruska na východě Ukrajiny, má podle ukrajinských médií značný vliv na průběh bojových operací proti separatistům. Značnou část bojovníků sám financuje, podle kritiků situaci v Donbasu zneužívá i k posílení svých podnikatelských aktivit v oblasti.

Zároveň má rozhodující zásluhu na tom, že Dněpropetrovské oblasti bezprostředně přiléhající k povstaleckým zónám se proruské povstání vyhnulo.

Porošenko se ale podle agentury Unian rozhodl proti Kolomojskému a jeho "soukromé armádě" zakročit.

"Územní obrana bude podřízena jasné armádní hierarchii. V zemi nebude ani jeden gubernátor, který by měl k dispozici soukromou armádu. Tečka," prohlásil rezolutně prezident.

Správní orgány v ukrajinských oblastech podle Porošenka obdržely pokyny, aby se podobné "agresi" postavily.

Kolomojského akce vyvolala v ukrajinských vládních kruzích nervozitu, napsal zpravodajský server Cenzor. Ministr vnitra Arsen Avakov dal údajně Kolomojskému 24 hodin na to, aby jeho jednotky složily zbraně a sídlo společnosti UkrTransNafta vyklidily.

V pohotovosti je prý i tajná služba SBU.

Dodávky zbraní ukrajinské armádě

Ukrajina už uzavřela 70 procent smluv na dodávky zbraní, které si ministerstvo obrany naplánovalo na letošní rok.

Porošenko konstatoval, že se daří prolomit zbrojní blokádu, které je země vystavena.

Podle zpráv ukrajinského tisku Kyjev podepsal zhruba stovku dohod o dodávkách, modernizaci či opravách vojenské techniky. Desítky dalších jsou údajně k podpisu připraveny.

Porošenko v pondělí jako příklad uvedl smlouvu o nákupu armádních bezpilotních letounů, kterou Ukrajina uzavřela se čtyřmi nejmenovanými státy. Podepsána prý byla i dohoda o licenční výrobě vysoce přesných protitankových zbraní.