Policie v pondělí v Opavě - Kateřinkách musela kvůli nevybuchlé munici déle než čtyři hodiny evakuovat asi 700 lidí, podle původního odhadu se mohla evakuace dotknout až 1000 obyvatel.

Nevybuchlou německou leteckou pumu, kterou dělníci našli při výkopových pracích, pyrotechnici po 21:30 deaktivovali. Vyplývá to z údajů, které médiím poskytli zástupci radnice, policie a hasičů. V Kateřinkách je největší sídliště v Opavě, žije tam asi 16 000 lidí.

Evakuace 26 bytových vchodů byla podle mluvčího hasičů Petra Kůdely ukončena zhruba ve 20:30, kdy začali pracovat policejní pyrotechnici. Nález munice byl policii nahlášen mezi 15:00 a 16:00. Policejní mluvčí Soňa Štětínská dodala, že munice byla nalezena v hustě osídlené oblasti, kde jsou také obchody a projíždí tam městská hromadná doprava.

"S ohledem na nutnost zajistit bezpečí lidí proto policisté okamžitě uzavřeli prostor v perimetru několika set metrů a začali s evakuací," řekla Štětínská. V některých místech musela být rovněž omezena doprava.

Mluvčí magistrátu Roman Konečný uvedl, že zhruba pro 70 lidí bylo vyčleněno evakuační centrum v Krnovské ulici, další lidé mohli získat azyl ve sportovní hale, kde byly k dispozici přikrývky i základní potraviny. Konečný dodal, že evakuaci komplikovali někteří obyvatelé, kteří odmítali opustit domovy. Hned po zneškodnění pumy se všichni mohli vrátit domů.

"Hasiči používali k převozu obyvatel do evakuačních center dva hasičské autobusy, k místu nálezu pumy dovezli také tři osvětlovací balony," uvedl Kůdela.

Po ukončení evakuace se hasiči postavili u zábran, aby zabránili vstupu do ohrožených míst. "Pro evakuované z Opavy-Kateřinek, kteří se chtějí hned vracet domů z evakuačních center, jsou k dispozici oba velké hasičské autobusy," řekl okolo 22:00 Kůdela.

V Moravskoslezském kraji evakuovali kvůli nálezu bomb z druhé světové války stovky lidí například začátkem loňského listopadu, kdy při pracích v Dolní Lutyni na Karvinsku objevil bagrista krátce po sobě dvě letecké pumy. V obou případech nejspíše sovětskou leteckou munici odvezli policejní pyrotechnici.

V polovině listopadu muselo na čas ze svých domovů asi 500 lidí v Chebu, které ohrožoval nevybuchlý dělostřelecký granát.

V Opavě evakuovali kvůli nálezu bomby z druhé světové války asi 400 lidí v listopadu 2013. Jednu z největších evakuací ze stejného důvodu nařídila policie v červenci 2011, dotkla se až 3500 lidí. Tehdy našli dělníci při výkopových pracích mezi obchodním centrem Nisa a obchodním domem Sconto v Liberci leteckou pumu, která by mohla ohrozit lidi až do vzdálenosti jednoho kilometru.

Související