Insolvenční správce německé firmy Viktoriagruppe zatím nerozhodl, zda část nafty uložené v jejím skladu v německém Kraillingu patří Česku.

Naftu za 1,2 miliardy korun tam dříve uložila Správa státních hmotných rezerv (SSHR).

U soudu v Bavorsku se v úterý poprvé sešla takzvaná schůze věřitelů, které se účastnili insolvenční správce, vedení firmy a všichni věřitelé, kteří přihlásili pohledávky.

SSHR očekávala, že insolvenční správce do začátku jednání oznámí, zda potvrzuje své lednové předběžné rozhodnutí, ve kterém český nárok neuznal. To však neučinil.

"Insolvenční správce by měl přestat otálet a rozhodnout o vlastnictví nafty. Jsme připraveni podniknout kroky k jejímu odvozu do České republiky," řekl v reakci na počínání správce předseda SSHR Pavel Švagr.

SSHR zastupuje u soudu Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Jeho mluvčí Pavel Hortig odmítl aktuální situaci komentovat. "Není to ukončený právní spor, proto k němu nemůžeme sdělovat podrobnosti," sdělil.

Insolvenční správce bude mít čas sdělit svůj postoj do dalšího jednání soudu 21. dubna. Tehdy by se mělo řešit i samotné uznávání přihlášených pohledávek vůči zkrachovalé firmě, ke kterým se měli věřitelé do minulého pondělí přihlásit.

Pohledávky českých úřadů vůči Viktoriagruppe dosahují až 1,8 miliardy korun, jen samotná SSHR přihlásila pohledávky za 1,5 miliardy korun. Zbylou část nárokují celní a daňové úřady.

Insolvenční správce argumentoval při svém lednovém předběžném rozhodnutí o neuznání českého nároku například tím, že v roce 2010 byla při převozu české nafty do Německa smíchána česká nafta s naftou firmy Viktoriagruppe.

Tvrdil také, že smluvní vztah mezi SSHR a firmou neodpovídá německým právním předpisům.

Česko může mít část zásob nafty uskladněnu v Německu na základě dodatku smlouvy o skladování specifických zásob, který v roce 2010 uzavřela SSHR.

Nafta, kterou má Česko v Kraillingu uloženu, by pokryla zhruba dvoudenní národní spotřebu. Celkem stát skladuje zásoby nafty na 95 dnů.

Česká strana ve sporu poukazuje na mezivládní dohodu mezi Českem a Německem, která podle SSHR umožnila uskladnění českých zásob v Německu a také garantovala její bezodkladný převoz do České republiky.

Premiér Bohuslav Sobotka po pondělním jednání Bezpečnostní rady státu řekl, že v otázce návratu nafty není podle něj důvod ke skepsi. České úřady prý podnikají veškeré kroky, aby o ni Česko nepřišlo.

Premiér také dlouhodobě kritizuje předchozí vlády za rozhodnutí umístit část státních hmotných rezerv mimo ČR. V pondělí uvedl, že záležitost je "obrovským poučením pro budoucnost", aby tyto hmotné rezervy byly pokud možno skladovány v Česku.

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) novinářům řekl, že případ považuje za skandální. Podotknul, že nezná jiný stát, který by skladoval své hmotné rezervy v zahraničí.

"Je to chyba vlády, která to odsouhlasila, a doufám, že se to vyřeší a bude někdo hnán k odpovědnosti," dodal.