Přejezd americké vojenské kolony přes Česko je propagandistickou cestou, demonstrací síly a psychologickou přípravou na válku, tvrdí její odpůrci, kteří chystají sobotní protest na Václavském náměstí v Praze. Nesouhlasí sice s názory, že jde o okupaci, měl se ale podle nich zvolit obvyklý způsob přesunu vojenské techniky po železnici.

Zástupci pořadatelů z řad iniciativy Ne základnám, Humanistického hnutí, KSČM a Strany demokratického socialismu to ve středu řekli na tiskové konferenci.

Kolona projede Českem ze cvičení v Pobaltí na domovskou základnu v Německu mezi nedělí a úterkem. "Bušení do válečných bubnů odmítáme," uvedl Milan Neubert ze Strany demokratického socialismu. Podle Dany Feminové z Humanistického hnutí je Česko zataženo do přípravy války a manévry nepřispějí k vyřešení krize na východě Ukrajiny mírovou cestou. Václav Novotný z iniciativy Ne základním označil přejezd za "parádemarš". 

Komunisté opět poukázali na to, že se podle nich v tomto případě nejedná o průjezd vojenské kolony, ale o pobyt cizí armády, byť krátkodobý. Měl proto podle nich rozhodovat Parlament, nikoli vláda. "Jsme přesvědčeni o tom, že byla porušena ústavnost," řekl Petr Šimůnek z KSČM. Spisovatelka Lenka Procházková soudí, že konvoj bude průzkumnou výpravou, která má zjistit reakce obyvatel.

"Nejsme ani proti Spojeným státům, ani proti Rusku," prohlásil další z odpůrců kolony Karel Růžička. Upozornil i na to, že na strojích budou sedět "normální kluci". Organizátoři protestu podle Neuberta uvítají, když budou chtít američtí vojáci uctít památku padlých za druhé světové války. 

Pořadatelé sobotní pražské demonstrace tvrdí, že jiný protest proti průjezdu americké vojenské kolony vedle petičních akcí nechystají. Dopředu nechtěli odhadnout, kolik na Václavském náměstí očekávají účastníků. V ohlášení magistrátu uvedli až 5000 lidí. Na protest přijedou podle komunistů organizovaně i lidé z některých jiných okresů. Pořadatelé demonstrace ale taky očekávají, že mohou přijít rovněž zastánci průjezdu kolony a snažit se ji narušit.

Související