Jedním z jedenácti generálních advokátů Evropského soudního dvora se stane profesor evropského práva Michal Bobek.

Na prestižní post, který zástupce České republiky obsadí poprvé v historii, ho vláda nominovala loni na podzim.

Experta na unijní legislativu Bobka teď téměř jednomyslně schválil výbor složený ze zástupců Nejvyšších soudů členských států.

Informaci potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Bobkovo zvolení teď musí ještě formálně potvrdit Rada Evropské unie. "Což by se mělo stát zřejmě na příštím jednání, ale to je pouze formalita," dodala Lagronová.

Bobek vystudoval mezinárodní vztahy a právo na Univerzitě Karlově, následně se přesunul do Oxfordu a Evropského univerzitního institutu ve Florencii. Kromě špičkového vzdělání zaujal při výběru na české straně i dobrou znalostí jazyků.

O prestižní pozici byl zájem

Na post se v České republice přihlásilo sedm kandidátů, mezi nimi také matka současného ministra spravedlnosti Roberta Pelikána Irena Pelikánová. Soudkyně unijního tribunálu byla původně považovaná za favoritku, ale uškodilo jí právě příbuzenství s Pelikánem, který v té době na ministerstvu zastával funkci náměstka. Evropský výbor totiž kandidáty s vazbou na národní vlády nemá v oblibě.

Generální advokáti zastávají v rámci evropské soudní hierarchie uznávanou pozici. Jejich úkolem je vypracovávat pro soudcovský senát stanoviska k případům.

Stálého zástupce mezi advokáty má šest velkých evropských zemí, ostatní musejí čekat, až na ně přijde řada. Pro Česko se tak další příležitost naskytne až za osmadvacet let.

Související