Přesun pěti stovek amerických vojáků, kteří se od neděle pohybují na českém území, má pečlivě promyšlené aranžmá.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že tento konvoj má dát na rozdíl od těch předchozích Rusku "důkaz jednoty, připravenosti a určité síly".

Rusko, které před rokem zabralo Krym a jehož vojáci se pustili do bojů na východě Ukrajiny, má podle Stropnického tradici vyplňovat "prázdné prostory". Proto podle něj není nerozhodnost a slabost namístě.

"Tento konvoj je nepochybně symbolem," říká ministr. "Podstatná je viditelná přítomnost amerických jednotek. Jsem rád, že se USA přihlásily k tomu, že Evropa je zajímá a že si uvědomují změnu bezpečnostní situace. K tomu patří větší viditelnost a častější cvičení."

Zatímco loni projelo Českou republikou bez většího povšimnutí 11 amerických konvojů, ten letošní, v němž se vrací přes 500 vojáků ze cvičení v Pobaltí a Polsku na německé základny, se odehrává ve vzrušenější atmosféře. Rusko posiluje svůj vojenský rozpočet a přesouvá své taktické jaderné zbraně k hranici s východoevropskými členy NATO.

Evropské státy aliance, včetně Česka, chtějí adekvátně reagovat. "Není sice důvod k panice, ale je důvod brát dnešní situaci vážně a být připraven. Jsem rád, že jsme se v české vládě shodli na navýšení rozpočtu na obranu," vysvětluje Stropnický.

Příjemně ho překvapila podpora či alespoň neodmítání konvoje amerických jednotek u českých občanů. V nedávném průzkumu se vyjádřilo přes 80 procent dotázaných, že proti přesunu nic nenamítají.

Ministr si považuje i výroku prezidenta Miloše Zemana, že přesun je naprosto v pořádku, i když v něm na rozdíl od Stropnického žádný symbol nehledá: "Asi jsem šel v té definici dál než prezident, ale jsem rád, že tam není žádný základní rozpor. To je docela důležitý vzkaz."

Naopak rozpor, který může vyvolávat pochybnosti o českém postoji k současné politice Ruska, Stropnický připouští v Zemanově rozhodnutí zúčastnit se jako jedna z mála hlav evropských států vojenské přehlídky v Moskvě 9. května.

"Postoj demokratických světových lídrů je ten, že nezpochybňují ruský podíl vítězství nad fašismem, ale zároveň reflektují současnou nedobrou situaci a nechtějí asistovat vojenské parádě na Rudém náměstí. To je Putinova show a demonstrace moci."

Podle ministra obrany je nutné před Ruskem vystupovat s odhodláním bránit svá území, a to hlavně proto, že Rusko se baví jen se silnými partnery.

"Pokud bychom dospěli do stavu slabého a nerozhodného státu, tak se bojme. Pokud budeme situaci vyhodnocovat správně a podle toho jednat, tak se bát nemusíme."

Na otázku, jak si zatím Česko vede, Stropnický odpovídá: "Se střídavými úspěchy. Daří se, ale dá to hodně práce, držet jednotný postoj ve smyslu sankcí jako jednoho z mála prostředků vůči Rusku. Možná ten či onen podnikatel tam přichází o tolik a tolik milionů, ale možná si neuvědomují, že v případě nějakého konfliktu by pak přišli o mnohem víc. Ten konflikt není úplnou chimérou. Testování je z ruské strany evidentní. V Rusku je tradice vyplňovat prázdné prostory. A Ukrajina byla hrozně zranitelná, z mnoha důvodů. Takže dát nyní důkaz jednoty a určité síly a připravenosti je důležitá věc."

Stropnický připouští, že vláda zatím s prezidentem Zemanem takto zásadní debatu o postoji k Rusku nevedla: "Myslím, že se to někdy podceňuje. A rád bych tato základní témata nastolil."

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.