Poslední část amerických vojáků přejela kolem půl dvanácté v Rozvadově na Tachovsku do Německa. První vozidla z prvního ze tří konvojů přejela hranice krátce před 9.45. S několikaminutovým odstupem vjela do Německa i druhá část první kolony, která celá měla 37 vozidel. Kolona míří na základnu Vilseck, která je asi 70 kilometrů od Rozvadova.

Na trase přesunu nebyly zaznamenány žádné problémy, pouze u druhé části konvoje američtí vojáci během technické přestávky na dálničním odpočívadle diagnostikovali závadu na jednom z vozidel Stryker. Toto vozidlo bylo naloženo na US doprovodný podvalník a pokračovalo dále s přesunující se jednotkou. 

Poslední část kolony dorazila na hranice v Rozvadově s tříminutovým zpožděním oproti plánu, tedy v 11.33 hodin. Na hranicích byly jednotlivé část konvoje ihned po dojezdu předávány US vojenské policii a německé straně. Předání poslední části bylo ukončeno ve 12.10 hodin. Tím byl přesun Dragoon Ride na území České republiky ukončen. 

Plzeň vítá konvoj

Stovky lidí s americkými i českými vlajkami zdravily ve středu ráno na Rokycansku a v Plzni konvoj amerických vojáků, který projíždí Českou republikou ze cvičení v Pobaltí a míří na hraniční přechod Rozvadov. 

Lidé stáli hlavně na mostech a nad dálnicí D5 z Prahy do Plzně. Fotografovali a natáčeli si asi 40 vozidel první části kolony. Nejvíce lidí bylo v Plzni poblíž dálničního tunelu Valík. Lidí přibývá, mávají i podél dálnice, která je zatím bez problémů průjezdná.

Vojáci míří na hraniční přechod Rozvadov, kde na ně zřejmě bude čekat ještě více lidí i členů klubů vojenské historie. Po překročení hranice konvoj pojede na základnu v bavorském Vilsecku.

Poslední akce byla naplánována na Rozvadov, kde měla vyrůst barikáda. Ta má americký konvoj symbolicky zadržet v Česku. Organizátoři tak chtějí dát najevo, že si přejí trvalou přítomnost americké armády v Česku.

Všechny části konvoje již opustily kasárna v Ruzyni

Kasárna v pražské Ruzyni ve středu ráno postupně opustil americký vojenský konvoj. První část vyjela z bran v 5.30 za doprovodu policie, další dvě kolony s vojáky a technikou následovaly v hodinových intervalech.

Z kasáren, kde Američané strávili dvě noci, vyjela poslední část konvoje v 7.43. Kolonu měly na cestě doprovodit gripeny, kvůli silnému větru to ale bylo zrušeno. Hranice s Německem překročí poslední z kolon v Rozvadově před polednem, poté zamíří na základnu Vilseck v Bavorsku.

Poslední kolonu měly chvíli doprovázet dvě stíhačky Gripen. "Ministr obrany spolu s náčelníkem generálního štábu armády vydali příkaz pro naše gripeny, aby doprovázely kolony na 107. kilometru někdy mezi 09.00 a 09.20 na tři až pět minut," řekl ráno v České televizi zástupce náčelníka Generálního štábu František Malenický.

Podle něj měli piloti předat vzkaz ministra obrany a náčelníka Generálního štábu české armády, že se s nimi loučí a přejí jim šťastnou cestu zpátky do Bavorska. Mluvčí generálního štábu Jan Šulc ale ČTK později řekl, že byl tento plán zrušen kvůli silnému větru.

Asi pět stovek Američanů s více než stovkou vozidel se přes Česko vrací ze cvičení v Pobaltí. Po celé trase je od neděle vítaly tisíce lidí. Jenom do ruzyňských kasáren přišlo za vojáky a jejich technikou až 20 tisíc lidí.

Související