Počasí sice na silnicích trápí řidiče, potěší ale milovníky zimních sportů. Mnohá lyžařská střediska totiž na Velikonoce plánují znovu otevřít. A navíc nabízejí zlevněné skipasy. 

Sněžení z posledních dnů výrazně vylepšilo podmínky třeba v Libereckém kraji. Na tamních sjezdovkách leží až padesát centimetrů sněhu a lyžařská střediska Jizerských hor lákají na velikonoční lyžování.

Od pátku do neděle budou otevřeny dva areály na Tanvaldském Špičáku a Severáku v Hraběticích. "Na Špičáku pojede lanová dráha a budou k tomu dvě sjezdovky, červená a černá. Na Severáku nám pojedou vleky U Arniky," řekl ředitel středisek Pavel Bažant.

Dobré podmínky jsou i na nejvyšších českých horách. V Krkonoších se lyžuje například na Medvědíně nebo v Peci pod Sněžkou. Otevřené je i lyžařské středisko Vítkovice.

"Budeme jezdit od pátku do pondělí, v provozu bude lanovka Prezidentský expres," uvedl starosta Vítkovic Milan Rychtr.
Podmínky jsou podle něj velmi příznivé. "Je tam prašan, dvacet čísel nového sněhu, takže lyžování bude nádherné. Když se udělá trochu sluníčko, tak to bude úplně super," dodal. Zalyžovat si mohou zájemci i na Benecku, kde vlekaři otevřou vlek Zvon a snowtubing.

Tři dny sněžení vylepšily podmínky také v Rejdicích na pomezí Jizerských hor a Krkonoš.  "Připadlo 25 až 30 centimetrů. Začneme pátečním večerním lyžováním a pojedeme až do pondělí," řekl majitel areálu Martin Martínek. Lyžaři tam budou mít k dispozici i část snowparku.

Nově napadlý prašan a parkování zdarma

Většina areálů v Orlických horách sice už lyžařskou sezonu ukončila, na velikonoční prodloužený víkend ale plánují udělat výjimku. Už ve čtvrtek se za mimosezonní jízdné znovu rozjely sjezdovky v Červené Vodě, Čenkovicích a Říčkách.
 V nejvýše položeném lyžařském středisku v Česku, na Pradědu, stále leží 160 centimetrů přírodního sněhu. Dalších deset centimetrů napadlo v posledních dnech.

Vlekaři slibují prázdná nezpoplatněná parkoviště i sjezdovky. Sousední areál na Červenohorském sedle má otevřeno 6,7 kilometru sjezdovek všech obtížností.

Lyžuje se i na Šumavě. Sjezdovky na Zadově jsou otevřené od půl deváté ráno. Jako jeden z mála areálů v Česku láká i na večerní lyžování.

Na krušnohorském Klínovci za noc napadlo patnáct centimetrů prašanu a otevřeno je téměř deset kilometrů sjezdovek.
O Velikonocích se bude lyžovat i na Moravě. Zimním areálům Zlínského kraje, které ještě neukončily sezonu, nahrálo studené počasí a sněžení. Provozovatelé sjezdovek věří, že počasí lidi přiláká na lyže.

Areál na Kohútce v Javorníkách otevře v pátek a v provozu bude minimálně do pondělí. "Dál se uvidí podle zájmu. Připadlo nám 15 centimetrů sněhu, lyžovačka bude perfektní. Sjízdná bude i hřebenová trasa pro běžkaře," řekl provozovatel střediska Miroslav Maczko. Podle něj by na Kohútce díky předpovědi mohli zažít solidní víkend.

Na konci dubna spíš výlety na kole

Navzdory kalendářnímu jaru budou do hor moct vyrazit i běžkaři. Mají však výrazně horší podmínky než milovníci sjezdového lyžování. Běžkařské stopy budou na víkend upravené v Krkonoších nebo Jizerských horách.

"Připadlo minimálně 15 centimetrů sněhu. Rolba pojede od Jizerky a uvidíme asi až v pátek večer, zda bude moci upravit stopy až do Bedřichova," uvedla za Jizerskou o.p.s Jana Lhotová.

Předpovědi meteorologů ukazují, že lyžaři mají poslední šanci vydat se na hory právě o velikonočním víkendu. Od poloviny dubna se má totiž začít oteplovat. Na konci měsíce bude počasí přát spíš pěším túrám a cyklistickým výletům – rtuť teploměru se vyšplhá až k 17 stupňům Celsia.

Související