Opoziční poslanecký klub hnutí Úsvit už má jen deset členů. Ve čtvrtek z něj vystoupil Karel Pražák. V tiskové zprávě uvedl, že bude v dolní komoře nezařazeným poslancem.

Hnutí Úsvit rozdělily spory, hlavně kvůli hospodaření. Klub už vyloučil předsedu hnutí Tomia Okamuru a Radima Fialu. Následně v něm přerušil členství Milan Šarapatka.

"Nechci být spojován s nesrozumitelnými a pro někoho neprůhlednými procesy, aby nemohla být nikým zpochybňována osobní důvěryhodnost člena zákonodárného sboru," uvedl Pražák, jenž jako drtivá většina členů klubu není příslušníkem hnutí. Podotkl, že neztratil osobní sympatie ani k jedné ze stran sporu a je pro něho obtížné se vůči některé z nich vymezit.

Ze členů Úsvitu zbyl v klubu jen Marek Černoch, jenž patří k vůdcům "pučistů", jak nazývá oponenty Okamura. Další lidé ve frakci jsou vesměs nestraníci nebo zástupci Věcí veřejných.

Obě křídla v hnutí se navzájem obviňují ze zbytečného utrácení, případně i vyvádění peněz. Ve hře jsou údajně desítky milionů korun a padla i trestní oznámení.

Související