V kauze údajných daňových úniků na Kladensku se škodou 300 milionů korun zajistil speciální tým policie a finanční správy Kobra majetek v hodnotě 170 milionů korun.

Hlavní část zajištěného majetku ale tvoří pohledávka za 115 milionů korun. Novinářům to ve Dvoře Králové nad Labem řekli představitelé týmu Kobra.

"Novinkou je zajištění majetku v hodnotě asi 115 milionů korun ve formě pohledávky jedné z těch společností za jinou společností stojící mimo celou tu organizaci," řekl novinářům ředitel útvaru Odhalování korupce a finanční kriminality SKPV Jaroslav Vild.

Podle policistů vyšetřování celého případu pokračuje, vzhledem k rozsahu trestné činnosti Vild odhaduje, že potrvá řádově měsíce.

V případu, který policie zveřejnila po zátahu na začátku února, je obviněno 29 lidí. Podle policie několik desítek obchodních společností údajně už od roku 2011 vykazovalo vysoké obraty ze stavebních činností a každý měsíc uplatňovalo nároky na vyplacení nadměrných odpočtů DPH.

Firmy, v nichž jako jednatelé údajně působili takzvaní bílí koně, však neměly vykonávat žádnou činnost, neměly vést účetnictví a měly vykazovat jen minimální pohyby na bankovních účtech.

Hlavním pachatelům v případě prokázání viny hrozí až deset let vězení. Zásah proti skupině z Kladenska s krycím názvem Uhlí začal 3. února. Členové Kobry zasahovali na 38 místech v Česku, zejména pak ve Středočeském kraji.

Tým Kobra funguje od poloviny loňského června. Tým od té doby oznámil rozkrytí daňových úniků při fiktivních obchodech s nanodisky, pohonnými hmotami nebo cigaretami. Další kauzy se týkaly daňových úniků v oblasti reklamy, při obchodech s toaletním papírem či vývozem tiskařských strojů.

Celkem při těchto kauzách vznikla škoda za zhruba dvě miliardy korun.

Související