Mezi sněmovními stranami měla v loňském roce nejštědřejší sponzory opoziční ODS. Získala od nich přes 48 milionů korun. Přesto skončila ve ztrátě. Vládní sociální demokraté takto získali téměř 24 milionů korun. Opoziční Úsvit získal na darech naproti tomu pouze 225 tisíc korun.

Vyplývá to z výročních finančních zpráv, které strany předložily sněmovně. Zprávy jsou nyní přístupné veřejnosti v parlamentní knihovně.

Strany a hnutí, kterých ke konci roku působilo v tuzemsku 250, v nich informují o svém hospodaření za předchozí rok. Uvádějí například objemy darů od občanů i firem, výdaje, informace o státních příspěvcích a musí také předložit zprávu auditora. Pokud některá strana zprávu opakovaně nepředloží, hrozí jí pozastavení činnosti a v krajním případě až zrušení. 

Občanští demokraté získali loni na darech proti předchozímu roku o zhruba 30 milionů méně, naproti tomu vládní strany si v darech polepšily. Předseda ODS Petr Fiala daroval svojí straně 58 500 korun. Mezi nejštědřejší sponzory z řad jednotlivců patřil Richard Benýšek z Olomouce s jednorázovým darem milion korun.

Strana zelených naproti tomu uvedla sponzora Tomáše Waltera z Loučně, který jí daroval jednu korunu. Korunové dary posílali dárci i České pirátské straně.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka daroval svojí straně 91 tisíc korun. ČSSD ve své zprávě uvádí, že naopak poskytla neziskovým organizacím dary za 4,2 milionu. Na nájemném vybrala téměř 16 milionů korun.

Hnutí ANO Andreje Babiše loni na sponzorských darech inkasovalo 31,5 milionu korun, přesto skončilo přes 32 milionů ve ztrátě. Více než milion korun věnovala hnutí chemička DEZA, kterou vlastní Agrofert. Milion korun straně věnoval i náměstek brněnského primátora z ANO Richard Mrázek. Platbu 400 tisíc korun evidovanou pod jeho jménem uvádí transparentní účet hnutí ANO i na konci letošního března. 

Křesťanským demokratům daroval milion korun podnikatel Luděk Sekyra. Předseda lidovců a vicepremiér Pavel Bělobrádek poskytl dar 70 tisíc. Zato akciová společnost Podravka - Lagris darovala KDU-ČSL jen 500 korun.

Nejštědřejším dárcem hnutí Úsvit byl poslanec Karel Pražák, věnoval 110 tisíc korun. Ve čtvrtek Pražák sdělil, že z poslanecké frakce Úsvitu vystoupil.

Strana práv občanů, k jejímž cílům patřilo dostat na Hrad bývalého předsedu Miloše Zemana, hospodařila loni se ziskem 4,2 milionu korun. Strana, která má nyní zastoupení v Senátu, loni vykázala poměrně štědré příjmy od dárců z řad jednotlivců i firem. Celkem jí poslali skoro 10,8 milionu korun. 

Jednotlivci poslali SPO čtyři desítky darů. Nejvyšší dva dary činily shodně půl milionu korun. Místopředseda strany, prezidentův poradce a jednatel české pobočky firmy Lukoil Martin Nejedlý poslal 300 000. Sponzorské příspěvky SPO věnovalo také 25 společností. Po milionu korun, což byl nejvyšší firemní dar, poslaly straně DAKO-CZ a LAMA GAS & OIL.

Související