Hlavní sestra ČR Alena Šmídová odstoupila k 1. dubnu z funkce. Informaci bez dalších podrobností uvádí ministerstvo zdravotnictví na svém webu. Šmídová k tomuto datu končí rovněž jako ředitelka odboru ošetřovatelství a nelékařských povolání.

Podle Zdravotnického deníku stojí za odstoupením Šmídové rozdílné pohledy uvnitř ošetřovatelské veřejnosti na uplatnění absolventek jednotlivých typů zdravotnických škol v praxi. Jde například o další existenci vyšších odborných škol či rozsah kompetencí sester bez vysoké školy. Práce na novele zákona, která vzdělávání sester upraví, v těchto dnech finišují.

Funkci hlavní sestry obnovil k 1. listopadu 2013 tehdejší ministr zdravotnictví Martin Holcát. Do funkce jmenoval Šmídovou, která na ministerstvu od roku 2010 vedla oddělení ošetřovatelství a dalších nelékařských povolání a uznávání kvalifikací. Hlavní sestra má zastupovat zájmy zdravotních sester, kterých je v Česku kolem 100 tisíc.

Šmídová vystudovala Střední zdravotnickou školu v oboru zdravotní sestra a v roce 1992 završila studium oboru ošetřovatelství - pedagogika na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Pracovala jako sestra u lůžka na interním oddělení, působila jako učitelka na Střední zdravotnické škole, kde byla i osm let statutární zástupkyní ředitelky. Od roku 2004 do roku 2009 působila jako hlavní sestra Vězeňské služby ČR.

Publikovala několik učebnic ošetřovatelství a článků do odborných časopisů, věnovala se přednáškové činnosti v oblasti ošetřovatelství. Není členkou žádné politické strany.

Související