Armáda chce letos nabrat až 1800 nových vojáků. Od příštího roku by do českého vojska mohly každoročně přijít dva tisíce nováčků. V plném stavu by pak všechny jednotky mohly být asi za sedm let. V rozhovoru to řekl náčelník generálního štábu Petr Pavel. Do budoucna také předpokládá, že se zvýší počet tabulkových míst.

Na ministerstvu obrany v současné době slouží přibližně 21 tisíc lidí v uniformě. "K naplnění úkolů, které dnes armáda a ostatní uniformované složky resortu mají, je spočítán stav asi 27 600 vojáků. K tomuto počtu se chceme dostat," řekl Pavel.

V minulosti se českému vojsku nedařilo počet lidí v uniformě zvyšovat, a to i kvůli snižování armádního rozpočtu. V některých útvarech tak chybí i více než polovina vojáků. Letošní rozpočet ministerstva obrany se ale oproti loňskému roku zvýšil a politici slibují navyšování i v dalších letech.

"Zvýšili jsme nábor oproti předchozímu roku o třetinu a vzhledem k tomu, jak se vyvíjí rozpočet, jsme už v průběhu letošního roku upravili náborový cíl z 1500 na 1800 vojáků. Předpokládám, že už od příštího roku bychom měli být schopni nabrat až 2000 vojáků ročně," poznamenal Pavel. Při tomto tempu by tak armáda při započtení přirozeného odchodu vojáků dosáhla plného stavu asi za sedm let.

Pavel zatím, ani v souvislosti se současnou mezinárodní bezpečnostní situací, nepředpokládá výrazné navýšení celkového počtu vojáků. "Všechny struktury a počty musí odpovídat zadání, tedy úkolům, které máme. Pokud se tyto úkoly nezmění, pak není důvod ani hovořit o změnách či navyšování počtů armády," řekl.

Dodal ale, že ke "kosmetickému navýšení" armády asi dojde. "Musíme struktury přizpůsobovat i zkušenostem z operací, musíme reagovat na vývoj technologií a způsobu vedení ozbrojených konfliktů. Takže tam drobné pohyby budou," poznamenal.

Počet vojáků by se podle něj musel výrazněji zvýšit v případě, že by armáda dostala více úkolů od vlády nebo by větší zapojení Česka v rámci obranného plánování plánovala aliance.

Související