O tom, že bych byla sledována, jsem nevěděla a Janu Nagyovou jsem nikdy neviděla. To před soudem řekla bývalá manželka premiéra Radka Nečasová.

Nečasová u soudu vypovídala v kauze, v níž figuruje současná manželka expremiéra Petra Nečase Jana Nečasová-Nagyová. Ta je společně s dalšími bývalými příslušníky Vojenského zpravodajství obžalována ze zneužití rozvědky.

"Nevzpomínám si, že bych paní Nagyovou někdy viděla. Takže se o ní nemohu vyjadřovat," prohlásila u soudu Radka Nečasová. A neviděla ji ani v pondělí, protože Jana Nečasová se od soudu omluvila.

V sektě nejsem

Bývalá manželka premiéra popsala, že na podzim roku 2012 dostávala vulgární SMS zprávy. Od koho byly, nevěděla. Petra Nečase - tehdejšího partnera - žádala, aby to řešil.

Nečasová rovněž u soudu řekla, že jí v říjnu 2012 přišel časopis Forbes, v němž byl žebříček vlivných českých žen. A na předních místech se umístila i Jana Nečasová. "Byl v něm vložen lístek: Kam jsi došla ty?" popsala.

O tom, že by byla sledována, ale nic nevěděla. "Ani lidé v mém okolí mi nesdělovali, že by mohli být sledováni," řekla Nečasová. Odmítla také, že by byla v kontaktu s nějakou sektou.

Petr Nečas se podle své bývalé manželky odstěhoval od rodiny na konci listopadu 2012. "Do poslední chvíle mi říkal, že v tom nikdo třetí není," dodala.

Výslech Radky Nečasové se měl odehrát už dřív, nepodařilo se ji ale předvolat. Dosud nehovořila ani s médii. Ve středu by měl vypovídat její exmanžel. Jeho výpověď by měla být důležitá, otázkou totiž zůstává, kdo sledování nařídil. Jeden z obžalovaných, bývalý šéf rozvědky Ondrej Páleník, ve své výpovědi řekl, že to byl právě Nečas coby premiér.

Nečas výpověď odmítl

Nečas odmítl před policií vypovídat a vysvětlení si chce nechat k soudu. Dříve řekl, že případ je vymyšlený a jde o politickou kauzu.

Nagyová podle obžaloby sledování zařídila. Údajně se snažila sehnat na Nečasovou kompromitující materiály kvůli svému tehdy ještě utajenému vztahu s Nečasem. Dalšími obžalovanými jsou Páleníkův nástupce Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek.

Údajné zneužití vojenské tajné služby je první z více případů týkajících se Nagyové, který pokračoval obžalobou a soudem.

Nečasův výslech v kauze Nagyové veřejnost neuslyší, rozhodl soud

Výslechy v kauze exředitelky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, a údajného zneužití rozvědky se po zbytek týdne odehrají bez veřejnosti, rozhodla v pondělí soudkyně.

Za zavřenými dveřmi tak bude vypovídat například ve středu expremiér Petr Nečas a ve čtvrtek někdejší ministr obrany a nynější starosta Brandýsa nad Labem Vlastimil Picek.

Soudkyně Helena Králová z Obvodního soudu pro Prahu 1 rozhodla o vyloučení veřejnosti proto, že podle advokátů mohou po výpovědích padnout dotazy, které se týkají informací v režimu utajení. Pokud se budou probírat například listinné důkazy, veřejnost by měla mít možnost být v jednací síni.

V úterý je k výslechu předvolán vojenský důstojník, ve středu Nečas a ve čtvrtek Picek a další svědek.

Veřejnost byla z jednání vyloučená již dříve, například když vypovídali operativci Vojenského zpravodajství nebo bývalý pověřený šéf vojenské tajné služby a nynější náčelník vojenské kanceláře prezidenta Rostislav Pilc.

Související