Prezident Miloš Zeman je přesvědčen, že lázeňství v Karlovarském kraji by pomohla nová klientela z Číny nebo Izraele. Určité pozitivní změny, které mohou lázním pomoci, už ale byly udělány. Zeman to v pondělí řekl v Karlových Varech na úvod své třídenní návštěvy v kraji. Z pozitivních změn na pomoc lázeňství, které v kraji zaměstnává velkou část obyvatel, zmínil zlepšení indikačního seznamu. Ten u nejzávažnějších nemocí prodloužil lázeňský pobyt hrazený zdravotní pojišťovnou ze tří na čtyři týdny.

"Západočeské lázně byly ale známé zahraničními klienty, takže úkolem všech politiků je zahraniční a pokud možno bohaté klienty dovézt. Já jsem se vrátil z Číny a dohodli jsme se, že se v nejbližší době otevře linka do Prahy," řekl Zeman a v této souvislosti uvedl, že průměrné čínské město má deset milionů obyvatel a střední třída má v Číně podle odhadů 200 až 300 milionů lidí.

Podobně nadějné bylo podle Zemana i jednání v Izraeli, který lázně evropského typu nemá. "Až se uklidní dění na Ukrajině, tak se může (do lázní) vrátit i ruská klientela," doplnil.

Karlovarský kraj má nejnižší průměrnou mzdu v zemi, za loňský rok činila 22 060 korun, v loňském posledním čtvrtletí vzrostla na 23 596 korun. Zatímco například v Sokolovské uhelné je průměrná hrubá mzda okolo 30 tisíc korun, v lázeňství a službách je to podstatně méně. Přitom jde o dominantní hospodářské odvětví v kraji.

Prezident také uvedl, že by bylo podle něj vhodné pokračovat v těžbě hnědého uhlí i přes zatím platné limity, a to i na Sokolovsku. Jenže Sokolovská uhelná zatím neplánuje prolomení limitů.

Nevyčerpané dotace z EU by mohly jít na opravy památek

Zeman rovněž prohlásil, že dotace z Evropské unie, které se v Česku nepodaří vyčerpat v jednotlivých operačních programech, by mohly jít na opravy památek. Dodal, že tuto informaci má od bývalé i současné ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové (ANO) a Karly Šlechtové.

"Existuje možnost převést některé dotace, které by se jinak nevyčerpaly, právě na záchranu kulturních památek, a to nikoli jen památek UNESCO nebo národních kulturních památek," řekl Zeman.

Podle prezidenta jsou to velké částky. "Podle nejoptimističtějšího odhadu se nevyčerpá devět miliard, podle nejpesimističtějšího až 80 miliard. I když se mezi operačními programy peníze nedají převádět, tak existuje výjimka právě na kulturní památky. Já sám jsem byl překvapen, ale jak jsem koupil, tak prodávám," uvedl Zeman.

Související