Koaliční vláda stihla za rok své činnosti obměnit většinu vedoucích míst na jednotlivých ministerstvech. Nově vzniklý server České souvislosti na základě svého průzkumu uvedl, že nejaktivnější v personálních změnách byl ministr financí Andrej Babiš (ANO), který vyměnil čtyři z pěti svých náměstků a 97 procent ředitelů ministerských odborů a sekcí.

Na pomyslné druhé příčce se umístilo ministerstvo pro místní rozvoj. Jeho dosavadní dvě šéfky - Věra Jourová a Karla Šlechtová (obě ANO) za rok vyměnily 87 procent lidí v čele odborů a sekcí.

"Absolutního rekordu pak dosáhly ve změnách náměstků, kde se za poslední rok na čtyřech místech vystřídalo osm osob," napsal server.

Na třetím místě je ministerstvo zemědělství Mariána Jurečky (KDU-ČSL), který obměnil více než 76 procent vrcholných funkcionářů.

Ministři za KDU-ČSL provedli změny na zhruba 71 procentech vedoucích pozic svých úřadů. Následuje ANO (64 procent změn) a ČSSD (46 procent). Ve střídání náměstků bylo nejaktivnější hnutí ANO - na 29 pozicích se za rok vystřídalo 35 osob.

Personální obměna vedení státní správy podle Českých souvislostí spojuje tradiční povolební "čistky" i přípravu nového služebního zákona. "Vládní koalice této příležitosti bezezbytku využila a fakticky proměnila státní správu podle svých přání," tvrdí web.

Takzvaný služební zákon má odpolitizovat státní správu. Opozice ale už v minulosti varovala, že v úřadech "zabetonuje" zástupce současné vládní garnitury, a tisk upozornil na to, že na některá vedoucí místa na ministerstvech přicházejí ještě před 1. červencem bez výběrových řízení lidé spojení s vládními stranami.

Právě od poloviny roku přejdou úředníci do režimu státní služby. Nově budou muset všichni zájemci o práci ve státní službě absolvovat výběrová řízení a obhájit svá místa v nich budou muset i stávající vedoucí funkcionáři.

Nově vzniklý projekt České souvislosti má být podle zakladatelů nezávislou a nestranickou aktivitou, jejímž cílem je zapojit se do veřejné diskuse o problémech České republiky, jejích institucí a především politické reprezentace.

Související